Co když se nevrátí? Turecko nechce, aby jim ibisové uletěli do Sýrie
OZBROJENÝ KONFLIKT V SÝRII
Turecké úřady chtějí zabránit hejnu kriticky ohrožených ibisů skalních, aby s příchodem zimních měsíců odletěli do Sýrie, odkud míří dál na jih. V předešlých letech se jim stalo, že se nevrátili, což připisují válce v Sýrii. Tureckou populaci ibisů, čítající zhruba dvě stě ptáků, chtějí proto zavřít na zimu do klecí. Informovala o tom britská stanice BBC, která odkazuje na místní média.
Ochránci přírody se starají o ibise skalní, kteří patří ke kriticky ohroženým druhům, v chovatelském centru ve městě Birecik kousek od syrských hranic. Ptáci jsou zvyklí odletět před příchodem zimy na jih přes Sýrii a někteří dorazí až do Etiopie.
Jenomže na cestě je kromě lovců a dalšího ohrožuje i regionální konflikt v Sýrii, který trvá už od roku 2012. Kvůli němu se v minulých letech ibisové nevrátili zpět do Turecka, a tak úřady chtějí víc jak dvě stovky ptáků zavřít do klecí. Nápad má podle BBC podporu tureckého ministerstva lesního a vodního hospodářství.
„Když bude v oblasti mír, budeme si jistí jejich bezpečností. Můžeme je nechat, aby tam odletěli v budoucích letech,“ řekl Israfil Erdogan z úřadu pro ochranu přírody.
Turecko patří k zemím, které se zapojily do takzvaných reintrodukčních programů na záchranu ibisů skalních. Zvířata odchovají v zajetí a potom je vypustí zpět do volné přírody na místo, odkud vymizeli. Usilují o to ještě Rakousko a Španělsko.
Ve volné přírodě žije ibis sklaní v jižním Maroku, kde je několik stovek jedinců, kteří nemají potřebu migrovat. Několik kusů se nacházelo také v Sýrii, ale jejich počet zůstává kvůli válce nejasný. V roce 2010 dokonce Turecko darovalo Sýrii šest kusů, čímž tehdy jejich populace vzrostla na deset ptáků v této zemi.