1 Raimondi na Hradě

Zeman jednal s šéfem soudu pro lidská práva o zabitém Čechovi

, NOVÉ

Témata: ,

Osvobození útočníka, který loni v září v Londýně usmrtil českého občana, nebo nezávislost soudnictví probíral dnes na Pražském hradě prezident Miloš Zeman s předsedou Evropského soudu pro lidská práva (ESLP) Guidem Raimondim. Italský soudce zamířil do Česka u příležitosti jeho půlročního předsednictví v čele Výboru ministrů Rady Evropy. Večer se setká i s premiérem Bohuslavem Sobotkou (ČSSD), v úterý pak míří do Brna.

Nedávné rozhodnutí britského soudu osvobodit útočníka, který usmrtil českého občana, zmiňoval Zeman minulý týden i při návštěvě Británie. „V této souvislosti nicméně pan předseda (Raimondi) musel reagovat tak, že pokud tato věc není předložena ESLP a nezná bližší skutečnosti, tak ji samozřejmě nemůže komentovat. Jakkoliv možnost obrátit se na ESLP stále existuje,“ řekl dnes ČTK vedoucí odboru vnějších vztahů a protokolu Ústavního soudu Vlastimil Göttinger.

Zeman se podle Göttingera zajímal i o přistoupení Evropské unie k Úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod. „Pan předseda uvedl, že dochází ke sbližování názorů a jakkoliv EU ještě nepřistoupila k úmluvě, tak se dá očekávat další sbližování vztahů a následné prolnutí ochrany lidských práv,“ řekl.

ESLP se sídlem ve Štrasburku vznikl v roce 1959 k projednávání stížností na porušení Úmluvy o ochraně lidských práv a základních svobod. Soudce volí parlamentní shromáždění Rady Evropy, soud tedy funguje mimo unijní struktury.

Posledním tématem zhruba 45 minut dlouhého rozhovoru byla obecně otázka soudnictví, jeho nezávislosti a dalšího rozvoje, uvedl Göttinger. „Pan prezident též zmínil svoji připravovanou návštěvu Štrasburku u příležitosti předsednictví ČR ve Výboru ministrů Rady Evropy. Tato cesta se dlouhodobě plánuje na podzimní měsíce letošního roku,“ sdělil ČTK mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Raimondiho čeká ještě dnes večeře s premiérem Sobotkou, s kterým se potká i v Brně na úterní mezinárodní konferenci Závaznost soudních rozhodnutí. Raimondi tam vystoupí s hlavním projevem, koreferát k němu pronese předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Ještě předtím ho čeká společenský oběd, který na jeho počest uspořádal Nejvyšší soud ve spolupráci s Ústavním soudem. Před středečním odletem z ČR navštíví Raimondi Českou advokátní komoru, dodal Göttinger.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.