Putinovi radní: Na Ukrajině už padlo přes 100 ruských vojáků

Konflikt na Ukrajině

Putinovi radní: Na Ukrajině už padlo přes 100 ruských vojákůNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Více než stovka ruských vojáků byla prý zabita na východní Ukrajině, když pomáhali proruským separatistům v boji s vládními jednotkami. Podle agentury Reuters to tvrdí dva členové prezidentské rady pro lidská práva, kteří se odvolávají na očité svědky či pozůstalé. Mluvčí ruského ministerstva obrany mezitím zprávy o nasazení ruských vojáků na Ukrajině odmítl jako "kachnu". 

Členové prezidentské rady Ella Poljakovová a Sergej Krivenko tvrdí, že asi 300 lidí utrpělo 13. srpna zranění u města Snižne, když se kolona nákladních vozů naložených municí ocitla pod palbou raketometů. 

"Kolona ruských vojáků byla napadena raketomety Grad a více než stovka lidí zemřela. Stalo se to ve Snižném v Doněcké oblasti," řekl Krivenko v telefonickém rozhovoru. Poljakovová se doslechla o stejných počtech, tedy o více než stovce padlých vojáků.

Členy prezidentské rady, poradního orgánu bez skutečných pravomocí, nejsou jen přívrženci Vladimira Putina, ale často i kritici ruského prezidenta. 

Oficiální ruští představitelé nadále popírají, že by na Ukrajině válčily ruské jednotky. "Zaznamenali jsme, že byla vypuštěna tato informační 'kachna' a jsme nuceni zklamat její zámořské autory a přisluhovače v Rusku. Tato tvrzení nemají žádný vztah k realitě," prohlásil mluvčí ruského ministerstva obrany, generál Igor Konašenkov. 

Sami povstalci připouštějí, že jim pomáhají ruští dobrovolníci, včetně vojáků, kteří jsou ale oficiálně na dovolené. 

Čtěte také: Bojuje za nás několik tisíc Rusů, přiznal vůdce vzbouřenců

"Když se masa lidí na příkaz velitelů, na tancích a transportérech a s těžkou výzbrojí nachází na území cizí země, považuji to za invazi," řekla Poljakovová. 

Čtěte také: Ruská vojska vpadla na Ukrajinu, oznámil Kyjev. Padlo město Novoazovsk

Z 'tajných' hrobů ruských vojáků zmizely cedulky se jmény 

Putin a premiér Dmitrij Medveděv se k aktuálnímu dění na Ukrajině nevyjádřili, upozornil server newsru.com. Předseda vlády na Twitteru během zasedání kabinetu napsal, že "Rusko musí zjistit přesný počet svých padlých". Měl ale na mysli první světovou válku. Podobně Putin se dnes zajímal spíše o postavení nového muzea v rodném Petrohradu, které by zvěčňovalo obléhání druhého největšího ruského města za druhé světové války. 

Podle Putinova mluvčího Dmitrije Peskova prezident s další schůzkou s ukrajinským prezidentem Petrem Porošenkem nepočítá, nicméně má brzy navštívit mládežnický tábor Seliger, kde se možná k situaci na Ukrajině vyjádří. 

Čtěte také: 'Separatisté' útočí na jihu. Začíná boj o Azovské moře?

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz