'Separatisté' útočí na jihu. Začíná boj o Azovské moře?

Konflikt na Ukrajině

'Separatisté' útočí na jihu. Začíná boj o Azovské moře?NOVÉ
Svět

Echo24

Na jihu Doněcké oblasti u přímořského města Novoazovsk zřejmě vzniká nová bojová fronta. Proruští separatisté se po ovládnutí Novoazovska chystají v příštích dnech obsadit přístavní město Mariupol, odkud podle vzbouřenců už prchají představitelé kyjevského režimu. Kyjev přičítá úspěchy povstalců přímé ruské vojenské podpoře, o které informoval také americký velvyslanec v Kyjevě. 

„Ovládli jsme Novoazovsk a jsme bezprostředně u Mariupolu. Osvobození města je věcí nejbližších dnů, jsme k tomu plně připraveni,“ řekl ruské agentuře Intefax představitel ze štábu doněckých povstalců.

„Mariupol spěšně opouštějí hodnostáři doněcké správy, policie a četní udavači. Stoupenci kyjevského režimu utíkají (...). Chápou, že dobytí města není za horami. Brzy Mariupol osvobodíme,“ dodal. Novoazovsk leží asi 15 kilometrů od hranic z Ruskem a 44 kilometrů od Mariupolu.

„Vzhledem k tomu, že Putin se už nijak nekrotí a vrhá sem svá vojska, znovudobytí ztracených pozic může být mnohem těžší, než prvé obsazení,“ upozornil dále Tymčuk. 

Kyjev se obává, že proruští separatisté chtějí ovládnout pobřežní pás od ruských hranic až po Ruskem anektovaný Krym. Pokud by se tak stalo, získali by separatisté a Rusko kontrolu nad Azovským mořem a jeho nerostným bohatstvím. 

Ve středu přitom mluvčí ukrajinské bezpečností rady Andrij Lysenko ujišťoval, že Novoazovsk zůstává v rukou ukrajinských vojáků, ale situaci zkomplikovala protiofenziva rebelů.

Čtěte také: Bojuje za nás několik tisíc Rusů, přiznal vůdce vzbouřenců

Novoazovský starosta Oleh Sydorenko v telefonickém rozhovoru s AP ve středu řekl, že do města vstoupili separatisté a že osobně viděl desítky tanků a obrněných vozidel.  

Agentura Reuters ve středu citovala dva očité svědky, kteří viděli několik desítek neidentifikovatelných ozbrojenců hovořících s ruským přízvukem. 

„Nové kolony ruských tanků a obrněnců křižující Ukrajinu naznačují, že se odehrává Rusy řízený protiútok,“ napsal americký velvyslanec Geoffrey Pyatt na Twitteru. 

O ruském zapojení do konfliktu nepochybuje na Twitteru ani švédský ministr zahraničí Carl Bildt.

Ukrajinci podle mluvčího ukrajinské bezpečnostní rady Andrije Lysenka zorganizovali hlídková stanoviště, aby přehradili pravděpodobné přesuny nepřítele k Mariupolu, významnému přístavu u Azovského moře. Místní posádka byla posílena a vojáci na okraji takřka půlmilionového města vybudovali zákopy. 

„Odeslání dvou ruských praporních taktických skupin na Ukrajinu se souběžným působením diverzních a průzkumných skupin prudce zhoršily situaci," připustil Ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk.

Tato protiofenziva podle něj svědčí o tom, že Rusko přešlo od nesystematické pomoci rebelům k naplánované rozsáhlé operaci. „Vzhledem k tomu, že Putin se už nijak nekrotí a vrhá sem svá vojska, znovudobytí ztracených pozic může být mnohem těžší, než prvé obsazení,“ upozornil dále Tymčuk. 

Moskva tradičně všechna obvinění z účasti na bojích na Ukrajině odmítá, ale v úterý musela připustit, že Ukrajinci zadrželi deset ruských výsadkářů. Prý na hlídce zabloudili.  

Čtěte také: Na Ukrajině zajali ruské výsadkáře. Prý tam byli náhodou

Podle Lysenka pokračovalo ostřelování pozic ukrajinských pohraničníků a vojáků z Ruska, palbu prý řídily bezpilotní letouny. Ještě v úterý tři ruské vrtulníky z Krymu narušily ukrajinský prostor, ale pak se vrátily zpět. Ruští vojáci se prý také opevňují na severu okupovaného Krymu a varují obyvatelstvo před případnými bojovými operacemi. 

Ruský voják se doznal k dodávání zbraní separatistům

Interfax s odvoláním na ukrajinskou tajnou službu SBU uvedl, že ukrajinské bezpečnostní jednotky zadržely na východě Ukrajiny 19letého ruského vojína, který doznal, že jeho jednotka dodává vojenské vybavení separatistům. Transporty podle zmíněného vojáka zahrnovaly raketomety Grad, obrněná vozidla a další techniku. 

O tom, že na Ukrajině operují ruské jednotky, hovořil ve středu v parlamentu i polský premiér Donald Tusk. „Nikdo nemůže brát vážně informace o separatistech na Ukrajině. Informace z posledních hodin svědčí o tom, že na východě Ukrajiny opět operují ruské jednotky,“ řekl s tím, že zprávy od NATO a polské rozvědky se v tomto shodují. 

Čtěte také: Přestaňte posílat vojáky na Ukrajinu, vyzývá Německo Moskvu

Z 'tajných' hrobů ruských vojáků zmizely cedulky se jmény