Na Ukrajině zajali ruské výsadkáře. Prý tam byli náhodou

UVNITŘ VIDEO

Na Ukrajině zajali ruské výsadkáře. Prý tam byli náhodouAKTUALIZOVÁNO
Ivan Michalkov Foto: Foto: Printscreen/YouTube
Svět

Echo24

Ukrajinská tajná služba SBU v pondělí informovala o zadržení deseti ruských výsadkářů v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny. Podle ruského ministerstva obrany překročili hranici náhodou a při zadržení nekladli odpor.

Moskva dosud popírala přítomnost ruských vojáků na Ukrajině. SBU ale zveřejnila na internetu videozáznam z výslechu zajatých příslušníků 331. pluku 98. výsadkové divize, ukrajinská média také zveřejnila jejich fotografie. Ruští vojáci byli zadrženi se zbraněmi a osobními doklady. 

 

„Uvedení vojáci se skutečně zúčastnili hlídkování na rusko-ukrajinské hranici, kterou v nevytyčeném a neoznačeném úseku nejpravděpodobněji náhodou překročili. Při zadržení, nakolik je známo, nekladli odpor,“ tvrdí ruské ministerstvo. 

Současně zdůraznilo, že i ukrajinští vojáci mnohokrát překročili společnou hranici, ať jednotlivě, tak v celých skupinách, a to i se zbraněmi a vojenskou technikou. Dohromady šlo o více než 500 vojáků. „Ale žádný zbytečný rozruch jsme kvůli tomu nedělali, prostě jsme na bezpečném místě vraceli na ukrajinské území všechny, kteří si to přáli,“ dodal zdroj. Moskva dosud popírala přítomnost ruských vojáků na Ukrajině.  

Ruští výsadkáři byli podle BBC zadrženi asi 50 km od Doněcku a 25 km od ruské hranice. „Neviděl jsem, kde jsme překročili hranici,“ řekl jeden ze zadržených mužů Ivan Michalkov. „Všechno je tu jiné, než jak je to ukázáno v televizi. Přišli jsme sem jako potrava pro děla,“ dodal podle BBC Michalkov. 

Ukrajina také v úterý uvedla, že poprvé od začátku konfliktu na východu Ukrajiny ostřelovaly prý ukrajinské pohraničníky ruské bitevní vrtulníky Mi-24. A čtyři z nich zabily. 

Čtěte také: Ruské vrtulníky zabíjely na hranici, tvrdí Ukrajina

Porošenko se sejde s Putinem v Minsku

Vztahy mezi Moskvou a Kyjevem jsou velmi napjaté. Ukrajina v pondělí obvinila Rusko, že se pokusilo otevřít novou frontu bojů na jihovýchodě země, kde ukrajinští vojáci a pohraničníci svedli boj s kolonou obrněnců. V pondělí rovněž Rusko oznámilo, že hodlá na Ukrajinu vyslat další humanitární konvoj.

​Čtěte také: Vyšleme na Ukrajinu další humanitární konvoj, oznámilo Rusko 

Čtěte také: Napadly nás ruské tanky, obvinil Kyjev Moskvu

Při tomto napětí se má dnes v běloruském Minsku sejít ukrajinský prezident Petro Porošenko s ruským prezidentem Vladimirem Putinem, aby jednali o bojích na východě Ukrajiny, o dodávkách ruského plynu a o dosud neratifikované asociační dohodě mezi Kyjevem a Evropskou unií.

Summit, kterého se zúčastní i prezident Kazachstánu Nursultan Nazarbajev a ministryně zahraničí EU Catherine Ashtonová, svolala běloruská hlava státu Alexandr Lukašenko. Podle BBC není zatím jasné, zda se Porošenko a Putin sejdou odděleně. 

Propast mezi postoji Ukrajiny a Ruska je nicméně podle analytika BBC Olega Boldyreva obrovská. Rusko chce bezpodmínečně příměří na východě Ukrajiny. Ukrajina má ale proti separatistům navrch a logicky nechce boje zastavit a dát tak separatistům příležitost k dalšímu seskupení, píše BBC.  

Čtěte také: Merkelová: Řešení ukrajinské krize nemá poškodit Rusko