Ruská vojska vpadla na Ukrajinu, tvrdí Kyjev. Padl Novoazovsk

KONFLIKT NA UKRAJINĚ

Ruská vojska vpadla na Ukrajinu, tvrdí Kyjev. Padl NovoazovskAKTUALIZUJEME
Boje v Novoazovsku, Ukrajina Foto: Foto: čtk
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Krize na východní Ukrajině z noci na čtvrtek a během dne zesílila. Padlo strategické přímořské město Novoazovsk a další obce na východě země. Prý je dobyly ruské kolony. Potvrdila to ukrajinská Rada národní bezpečnosti a obrany, kterou svolal prezident Petro Porošenko. Ten kvůli „vpádu ruských vojsk na Ukrajinu“ zrušil návštěvu Turecka a žádá svolání Rady bezpečnosti OSN.

Organizace NATO a Spojené státy odhadují, že na Ukrajině může působit až tisíc ruských vojáků. Americký představitel to ve čtvrtek sdělil CNN a důstojník Severoatlantické aliance totéž řekl agentuře Reuters. „Podporují separatisty a bojují s nimi,“ uvedl představitel NATO. 

Rusko však trvá na tom, že na východní Ukrajinu vojáky nevyslalo. „Jasně jsme řekli, že Rusko s výjimkou deseti pohraničních vojáků žádné jednotky na Ukrajině nemá,“ sdělil ruský zástupce při Organizaci pro bezpečnost a spolupráci v Evropě Andrej Kelin. „Problém je, že Kyjev nemůže uvěřit, že velkou ukrajinskou armádu porážejí místní horníci a dobrovolníci, kteří jsou i ze zahraničí,“ řekl Vjačeslav Nikonov, poslanec Putinovy strany Jednotné Rusko.

Na město Novoazovsk útočily tanky a další těžká technika

Útoku na Novoazovsk, který leží 15 kilomterů od ruských hranic, podle prohlášení rady nejprve předcházela palba raketometů z ruského území. Vzápětí následoval útok „dvou kolon vojenské techniky, včetně tanků, bojových vozidel pěchoty a obrněných transportérů, které vjely na Ukrajinu z Rostovské oblasti Ruské federace“.

Ukrajinské velení pak své jednotky, bez těžkých zbraní, nechalo z Novoazovska ustoupit. Ale „protiofenzíva ruských jednotek a banditských uskupení na jihovýchodu Doněcké oblasti pokračuje“, a tak se ukrajinské síly opevňují na přístupech k Mariupolu, uvádí ukrajinská bezpečnostní rada.

Podle ukrajinské bezpečnostní rady se vládní jednotky nyní chystají na obranu přístavu Mariupol, který leží mezi územím Ruské federace a anektovaným Krymem. Kyjev se totiž obává, že vzbouřenci, podporovaní regulérními jednotkami ruské armády, chtějí ovládnout pobřežní pás od ruských hranic až po Krym. Získali by tak kontrolu nad Azovským mořem a jeho nerostným bohatstvím. 

„Došlo k vpádu ruských vojsk na Ukrajinu,“ uvedl Porošenko. „Svět musí zhodnotit prudké vyhrocení situace na Ukrajině,“ dodal.

„Ovládli jsme Novoazovsk a jsme bezprostředně u Mariupolu. Osvobození města je věcí nejbližších dnů, jsme k tomu plně připraveni,“ řekl představitel ze štábu doněckých povstalců. „Mariupol spěšně opouštějí hodnostáři doněcké správy, policie a četní udavači. Stoupenci kyjevského režimu utíkají... Chápou, že dobytí města není za horami. Brzy Mariupol osvobodíme,“ dodal. 

Ukrajinský vojenský analytik Dmytro Tymčuk odhadl, že ukrajinští vzbouřenci se spolu s ruskými vojáky snaží naplnit dřívější plán ruského prezidenta Vladimira Putina na zdvojnásobení povstaleckého území, který prý Moskva přerušila kvůli sestřelení civilního boeingu na východní Ukrajině minulý měsíc. 

Porošenko: Ukrajina teď potřebuje svého prezidenta

„Rozhodl jsem se zrušit pracovní návštěvu Turecka v souvislosti s prudkým zhoršením situace v Doněcké oblasti, zejména v Amvrolsiivce a Starobeševu, protože došlo k vpádu ruských vojsk na Ukrajinu,“ uvedl Porošenko podle agentury Unian. „Prezidentovo místo je dnes v Kyjevu,“ zdůraznil šéf státu. Porošenko se měl v Turecku zúčastnit inaugurace nového prezidenta. 

Stejně jako již avizoval premiér Arsenij Jaceňuk, i Porošenko ohlásil, že Ukrajina žádá o naléhavé zasedání Rady bezpečnosti OSN. „Svět musí zhodnotit prudké vyhrocení situace na Ukrajině,“ řekl. Kyjev také vybídl, aby se sobotní mimořádný summit Evropské unie zabýval „rozsáhlou vojenskou pomocí“ Ukrajině a uvalením dalších sankcí na Rusko.

„Usmiřování a tichého souhlasu s agresorem už bylo dost," apeloval  ukrajinský velvyslanec při EU Konstantin Elisejev, podle kterého se Rusko dopouští nepokryté vojenské invaze do sousední země. 

„Rusko výrazně zvýšilo vojenskou přítomnost na Ukrajině,“ prohlásil premiér Jaceňuk.

Jaceňuk krátce před vyjádřením Porošenka kromě svolání Rady bezpečnosti požádal Západ i o zmrazení ruských účtů, dokud Rusko nestáhne svá vojska. „Považuji za nezbytné, aby naši západní partneři svolali mimořádné zasedání Rady bezpečnosti OSN. Rusko výrazně zvýšilo vojenskou přítomnost na Ukrajině,“ prohlásil premiér.

Čtěte více: 'Separatisté' útočí na jihu. Začíná boj o Azovské moře? 

O přítomnosti ruských vojáků na východě Ukrajiny hovoří, kromě NATO a USA, dále Polsko nebo Litva. Kyjev také nedávno předvedl desítku zajatých ruských výsadkářů, kteří se na ukrajinském území podle Kremlu ocitli prý omylem. Ukrajinské vládní jednotky se snaží potlačit proruské povstání už od dubna.

Jeden z povstaleckých předáků Alexandr Zacharčenko v ruské televizi Rossija 24 tvrdil, že ruští vojáci a důstojníci bojují po boku rebelů během své dovolené. Ruských dobrovolníků jsou prý tři až čtyři tisícovky. 

Více zde: Bojuje za nás několik tisíc Rusů, přiznal vůdce vzbouřenců

Týdeník Echo: Rusko není Evropa a nikdy nebyla

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz