‚Nezbylo nic, jen trosky a těla.‘ Nehodu nepřežilo 150 lidí
Tragická nehoda
Nehodu německého letadla ve francouzských Alpách nepřežil nikdo ze 150 lidí na palubě, potvrdily francouzské úřady. Podle policie potrvá řadu dní, než budou nalezeny všechny oběti. Příčina tragédie zatím stále není jasná. Nalezena však byla již jedna z černých skříněk, které mají poskytnout podrobná data z letu. Na internetu se již začaly objevovat první snímky z trosek letadla.
„Nikdo nepřežil,“ oznámil francouzský státní tajemník pro dopravu Alain Vidalies. Těla obětí a trosky stroje jsou podle záběrů postupně zveřejňovaných francouzskými médii rozesety v těžkém horském terénu. Je z nich patrné, že se letoun rozbil na malé kusy.
„Hrůza. Letadlo je úplně zničeno. Smutek. Strašné výjevy v této horské krajině. Nezbylo nic, jen trosky a těla,“ napsal na Twitteru poslanec Christophe Castaner, který letěl vrtulníkem nad místem neštěstí spolu s ministrem vnitra Bernardem Cazeneuvem.
Ten informoval o nálezu jedné z černých skříněk několik hodin po nehodě. Její data budou co nejdříve zanalyzována, aby mohlo vyšetřování rychle pokročit kupředu, řekl Cazeneuve novinářům.
More news emerges about doomed #Germanwings jet. It plunged 31,000ft in just 8 mins: http://t.co/GLMUsaPbGo pic.twitter.com/D7G2e0u3Zb
— Daily Mirror (@DailyMirror)
24. Březen 2015
Zasahující záchranné čety nejprve budou sbírat těla mrtvých a pak trosky letounu. V oblasti operuje 300 policistů a přes 360 požárníků. Nad ní přelétává desítka vrtulníků.
Weather expected to hinder crews heading to site of #Germanwings crash. LIVE coverage: http://t.co/x0mdDGhffX pic.twitter.com/1kVjMOtUxm
— Reuters Live (@ReutersLive)
24. Březen 2015
Je známa totožnost první oběti
Totožnost nejméně jedné z obětí je už veřejně známá. Je jí düsseldorfský operní pěvec Oleg Bryjak, jehož smrt již potvrdila düsseldorfská Německá porýnská opera jako jeho domovská scéna. 54letý basbarytonista v minulosti hostoval také na českých operních scénách, například v pražském Národním divadle nebo v Národním divadle Moravskoslezském.
Oleg Bryjak, seit 1996 in unserem Ensemble, ist unter den Opfern von Flug #4U9525. Wir sind unendlich traurig. pic.twitter.com/uxmR9w3vtQ
— Oper am Rhein (@operamrhein)
24. Březen 2015
„V Olegovi Bryjakovi jsme přišli o úžasného interpreta a úžasného člověka. Jsme šokováni,“ prohlásil dnes šéf düsseldorfské opery Christoph Meyer. Bryjak se vracel z vystoupení v barcelonském divadle Gran Teatre del Liceu, kde se představil v roli Albericha z opery Siegfried Richarda Wagnera.
Barcelonské divadlo oznámilo, že na palubě byla také německá pěvkyně Maria Radnerová se svým manželem a malým dítětem. Starosta severošpanělského městečka Jaca uvedl, že při nehodě zemřela i se svým sedmiměsíčním synem Marina Bandresová pocházející z této obce a žijící v Británii.
Na palubě byl podle agentury AP například i ředitel malé španělské firmy Carles Milla, který měl namířeno na veletrh potravinářských technologií v Kolíně nad Rýnem, a dva zaměstnanci barcelonské veletržní organizace.
Po příčině neštěstí se pátrá
O příčinách neštěstí se zatím nikdo moc neodvažuje spekulovat. Francouzský premiér Manuel Valls řekl v parlamentu, který věnoval obětem neštěstí minutu ticha, že „v této chvíli nemůže být vyloučena žádná hypotéza“.
Stroj vzlétl z Barcelony v 10:01, tedy se zpožděním 26 minut, a mířil k západním Alpám obloukem přes Středozemní moře. Do cíle měl dorazit v 11:55. Ztrácet výšku začal podle francouzských médií zhruba poté, co se dostal nad francouzské území. V 10:31 bylo letadlo ještě ve výšce 11 600 metrů, ale řízení letového provozu s ním již ztratilo rádiové spojení. O minutu později již letoun ztratil 300 metrů, v 10:35 bylo na 7600 metrech a v 10:40 na 2700 metrech. To už se nebezpečně přibližovalo horským hřebenům a pak narazilo do horského svahu. Letecká společnost Germanwings ztratila se strojem kontakt v 10:53.
No survivors expected as #Germanwings plane carrying more than 150 people crashes in France http://t.co/i0dX9atNNq pic.twitter.com/TolTxX1Uor
— Perez Hilton (@PerezHilton)
24. Březen 2015
Francouzské generální ředitelství pro civilní dopravu oznámilo, že místní oddělení řízení leteckého provozu vyhlásilo poplach v 10:47. Původně se tvrdilo, že to byla posádka stroje, která vyslala nouzový signál.
Podle obyvatele jedné z vesnic. kterého cituje list Le Parisien, letoun klesal pozvolna. I když byl nezvykle nízko, nevyděsilo ho to, protože se z něho nekouřilo. Předpokládal, že se stroj opět zvedne.
Podle jiné svědkyně zaslechli místní obyvatelé při nárazu zahřmění, které jim připomnělo detonaci dynamitu při umělém vyvolávání laviny, i když o něco silnější. Že se stalo neštěstí, jim došlo podle sloupu kouře, vznášejícího se nad místem katastrofy.