1 Útoky ve Francii

V Maroku zatkli teroristu s vazbami na atentátníky z Paříže

, NOVÉ

Témata: , , ,

Maroko oznámilo, že zatklo Belgičana marockého původu, který měl přímé napojení na atentátníky z Paříže. Informovala o tom agentura AFP, podle níž byl zatčen v pátek nedaleko Casablanky. Podle marockého ministerstva vnitra měl muž „přímé napojení“ na útočníky, kteří loni 13. listopadu v Paříži zabili 130 lidí a na 350 dalších osob zranili.

Podle některých agentur marocké úřady nespecifikovaly, jak byl zadržený na atentátníky napojen, uvedly pouze, že cestoval do Sýrie s jedním z pařížských atentátníků. Podle AFP a serveru BBC cestoval s jedním ze sebevražedných atentátníků, kteří se v Paříži odpálili u stadionu Stade de France. Agentura DPA uvedla, že byl v kontaktu se Salahem Abdeslamem, který se pařížských útoků účastnil, podařilo se mu uprchnout a je stále na útěku. DPA tuto zprávu později v opravě označila za nejistou.

Identitu zatčeného Belgičana marocké ministerstvo vnitra specifikovalo jen arabskými iniciálami. Belgický federální prokurátor Eric Van der Sypt agentuře AP řekl, že zadrženým je Gelel Attar, který byl v Belgii v nepřítomnosti odsouzen k pěti letům vězení za podíl na aktivitách teroristické skupiny.

Muž dříve bojoval v Sýrii proti tamnímu režimu údajně v radikálním sunnitském hnutím An-Nusra, jež se hlásí k teroristické organizaci Al-Káida. Později vstoupil do teroristické organizace Islámský stát (IS). Ze Sýrie odjel do Turecka, ale navštívil i Německo, Belgii a Nizozemsko, než přijel do Maroka.

K šesti koordinovaným akcím ve francouzské metropoli se přihlásilo hnutí Islámský stát. Někteří útočníci měli přímé vazby na Belgii, kde se narodil i stále hledaný Salah Abdeslam, jenž je marockého původu a má francouzské občanství.

Belgičanem marockého původu byl i Abdelhamid Abaaoud, považovaný za hlavního organizátora masakrů, který zahynul pět dní po útocích při policejním zásahu na pařížském předměstí Saint-Denis. Při tomto zásahu se odpálil belgický radikál Chakib Akrouh, pocházející stejně jako Abaaoud z bruselské čtvrti Molenbeek. Z ní pochází podle arabisty Pietera Van Ostaeyena, který monitoruje aktivity belgických džihádistů a jehož citovala agentura AP, i Attar (26). Používá prý i jméno abú Ibráhím a z Belgie do Sýrie odjel v lednu 2013 s Akrouhem.

Čtěte také: Terorista z Paříže po útocích v klidu nakupoval. TV přinesla první záběry

Čtěte také: Pařížské atentáty plánovali před rokem v Aténách. Policie to zpackala

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.