11. září dál zabíjí. Rakovinu má už 5400 přeživších i záchranářů
Nemocných přibývá
Brzy to bude patnáct let, co 11. září 2001 teroristické útoky v New Yorku zabily 2996 lidí. S následky útoku však doteď bojují desítky tisíc lidí, kteří trpí různými zdravotními problémy. Různými formami rakoviny pak onemocnělo přes pět tisíc lidí, píše CNN. Většina z nich byli přitom ti, kteří sami pomáhali.
Útoky v New Yorku, které zásadně ovlivnily chod světových dějin, si i po patnácti letech bere oběti. Přeživší, záchranáři i dobrovolníci z tragického 11. září se nyní často musí potýkat se zdravotními problémy. Desítky tisíc takových lidí sdružuje vládní program World Trade Centre Health Program.
Podle nejnovější zprávy WTC Health Program onemocnělo rakovinou v souvislosti s útoky nejméně 5441 lidí. To je třikrát tolik než v lednu 2014, kdy bylo evidováno 1822 lidí, a čísla stále strmě rostou. Nemocných rakovinou je zřejmě ještě víc, protože se do vládního programu nepřihlásili všichni. Program sleduje zdravotní stav svých pacientů a poskytuje jim lékařskou pomoc.
Mezi lidmi, u kterých byla v souvislosti s útoky diagnostikována rakovina, je 4692 těch, kteří působili 11. září 2001 jako záchranáři, policisté, hasiči, uklízeči či dobrovolníci, kteří pomáhali raněným, uklízeli trosky a obnovovali město. Dalších 749 jsou přeživší nejen z New Yorku, ale i z Pentagonu, kde teroristé také útočili.
Rakovinová onemocnění se u nich objevily proto, že byli vystavení karcinogenním látkám, které se po zhroucení věží rozšířily do širokého okolí. S dalšími zdravotními problémy dosud bojují desítky tisíc lidí. WTC Health Program sdružuje momentálně kolem 75 tisíc nemocných.
Program eviduje více než 12 tisíc lidí s různými duševními chorobami. Mezi pacienty je také 32 tisíc lidí, kteří mají po útocích dýchací problémy, jde například o astma, chronický kašel, chronickou obstrukční plicní nemoc a další.
Čtěte také: Kam se hrabe 11. září, migrační krize je horší, říká Alexandr Vondra