3 Žert literárního kritika

‚Vysmát se hradní peroutkovské frašce.‘ Jak to bylo s podvrhem

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Literární kritik a vysokoškolský učitel Jaromír Slomek napálil podvrhem článku s názvem ‚Hitler je gentleman‘ některá média, část veřejnosti i starostku městské části Praha 10 Radmilu Kleslovou. Slomek nyní ve svém Pátečníku uveřejněném i na webu Týden.cz popisuje, jak k nápadu s falešným článkem, za jehož autora označil Ferdinanda Peroutku, přišel.

Slomek spatřil příležitost v okamžiku, kdy radnice Prahy 10 oznámila, že zpřístupní novinářům část dvojvily bratří Čapků, kterou odkoupila od dědice Olgy Scheinpflugové. ,,Tu mne napadlo, že interiéry s pozůstalostí Karla Čapka by mohly posloužit jako dobrá kulisa pro žert na jedno použití, jímž se pokusím vysmát vlekoucí se hradní peroutkovské frašce (v hlavní roli Miloš Zeman, ve vedlejší roli Jiří Ovčáček) a snad i pobavím literárního kritika Jiřího Peňáse, eventuálně další kolegy novináře,“ píše Slomek.

Slomek tedy vytvořil úvodní stranu „zvláštního vydání“ časopisu Přítomnost z 28. října 1938, která byla na první pohled podvrhem. Podle svých slov si pak „neškodný žert“ vyzkoušel na svých známých – všem se líbil a nepravost článku okamžitě odhalili: ,,V mém nejbližším okolí byla taškařice shledána poněkud dětinskou, nicméně neškodnou,“ dodává.

Přátelé jej dokonce vtipně nabádali, aby šel s článkem přímo na Hrad a přihlásil se tak o nálezné, které nabízí prezident Zeman za nalezení článku. ,,Na Hrad? To už by byl pokus o podvod,“ píše Slomek s tím, že jemu šlo pouze o hračku pro zasmání.

Čtěte také: ‚Praha 10 našla Peroutkův článek,‘ chlubí se starostka Kleslová

V pondělí 29. června ráno se tedy Slomek ocitl mezi návštěvníky ve slavné vile na pražských Vinohradech. Atmosféra domu na něj značně zapůsobila, dokonce na chvíli uvažoval, zda se zde vůbec sluší žertovat. Ke Slomkovu zklamání však na prohlídku nedorazili žádní novináři, kterým by mohl článek ukázat. Rozhodl se proto falzifikát zanechat v Čapkově neuklizené pracovně. A za krátký okamžik se, jak Slomek popisuje, rozehrála filmová komedie

,,Bývalý starosta Prahy 10 právě pózoval s překvapivým nálezem před kamerou České televize. Možná jsem měl přiskočit a říct: „Pardon, to je jen špásem, dejte to sem!“ Jenže lokální politik právě říkal něco jako: Musíme dát prozkoumat, jestli je to pravé, nebo jestli je to legrace. Poslední slova mě uklidnila, k předmětu doličnému jsem se proto nepřihlásil a s vědomím, že brzy se vše vysvětlí, jsem dům č. 28 v ulici Bratří Čapků opustil.“

To ale Slomek netušil, jaké pozdvižení jeho žert způsobí. Bývalý starosta Bohumil Zoufalík objev okamžitě předložil Kleslové, která se s ním pochlubila na Twitteru. Literární historici, ale také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček nicméně útržek z novin, jehož fotografii Kleslová zveřejnila, záhy správně označili za falzifikát.

Radmila Kleslová ovšem trvá na odborné expertize článku a po člověku, který jej nastražil, bude požadovat úhradu nákladů na expertizu. ,,Pardon, co bude podrobeno expertize? Ten papír, nebo mentální způsobilost lidí, kteří by jej snad chtěli považovat za pravý? Radnice Prahy 10 ať to dobře zváží,“ uzavírá Slomek svůj příspěvek v Týdnu.cz.

Čtěte také: 

Novinář odložil ‚Peroutkův‘ článek ve vile, Kleslová naletěla

Hradní komedie nekončí, Ovčáček hledá Peroutku dál

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.