VIDEO: Poslední pediatr v syrském Aleppu zemřel při náletu na nemocnici

VIDEO: Poslední pediatr v syrském Aleppu zemřel při náletu na nemocnici 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Syrský lékař Mohamed Wassim Maaz zachránil životy bezpočtu dětí v oblasti severosyrského Aleppa, kde navzdory jednáním o příměří probíhají intenzivní boje mezi povstalci a syrskou armádou. Minulý týden však nemocnici, ve které pracoval, zasáhla bomba, která podle informací Organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR) zabila 27 lidí. Mezi nimi byl i Maaz, jenž byl údajně posledním pediatrem v druhém největším městě Sýrie. Britská televize Channel 4 zveřejnila video, které zachycuje poslední okamžiky pediatra před ničivou explozí.

Nemocnice v Aleppu se stala terčem náletu z pozdního večera ve středu 27. dubna. Podle informací webu amerického deníku The Wall Streat Journal stojí za útokem ruské letectvo, některé zdroje zas uváděly jako pravděpodobného strůjce útoku syrskou armádu prezidenta Bašára Asada. Mezi 27 obětmi byli členové personálu nemocnice. Jedním z nich byl i lékař Mohamed Wassim Maaz, jenž byl nejen podle britského deníku The Telegraph posledním pediatrem ve městě.

„Dr. Maaz byl považován za nejlepšího pediatra a byl jedním z těch posledních zbývajících v tomto pekle,“ řekl jeden z jeho kolegů řekl tiskové agentuře AFP. „Byl přátelský, laskavý a bavil svým humorem celý personál. Byl to nejmilejší lékař v naší nemocnici,“ cituje britský deník The Guardian Maazova kolegu z nemocnice, ve které pracoval přes den, přičemž do zasažené nemocnice chodil vypomáhat přes noc. Mluvčí lékařů bez hranic Mirella Hodeibová označila jeho smrt za „hroznou ztrátu“.

Záběry z bezpečnostních kamer uvnitř nemocnice zachycují poslední okamžiky Mohameda Wassima Maaze v práci. Oblíbený lékař (v zeleném) zrovna nastupoval do služby, když se budovou rozlehla silná exploze.

Rodina Mohameda Wassima Maaze už před delší dobou utekla před válkou do Turecka, ale samotný Maaz se rozhodl zůstat ve svém rodném městě, aby zde pomáhal lidem a hlavně dětem postiženým dlouhotrvající válkou. „Dr. Maaz zůstal v Aleppu, v nejnebezpečnější místě na světě, kvůli své oddanosti pacientům,“ prohlásil jeho kolega. Podle deníku The Guardian se v blízké době chystal navštívit svoji rodinu, ale jeho děti ho už nikdy neuvidí.

Nemocnice Al-Kuds, byla podporována organizací Lékaři bez hranic a Mezinárodním výborem Červeného kříže. Po čtyřech zásazích zbyly z jedné z mála zbylých nemocnic v oblasti jen trosky. Útok zabil rovněž jednoho z mála zubařů ve městě.

Miskilda Zancadaová, vedoucí mise Lékařů bez hranic v Sýrii, řekla pro AFP, že v částech Aleppa držených povstalci bylo zabito, nebo je opustilo už 95 % všech lékařů. V současnosti tak na cca 250 000 lidí připadá pouze 70 až 80 lékařů.

Čtěte také: Další syrská nemocnice terčem náletu. Byli to Rusové?

Čtěte také: Ruské bomby zasáhly v Sýrii dvě nemocnice a školu. 50 mrtvých

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články