Další syrská nemocnice terčem náletu. Byli to Rusové?

noční útok na hlavní nemocnici

Další syrská nemocnice terčem náletu. Byli to Rusové?NOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Při náletu byla v noci na čtvrtek v severosyrském Aleppu zasažena nemocnice, ve které zahynulo 27 lidí. Oznámila to organizace syrských ochránců lidských práv (SOHR). Podle informací webu amerického deníku The Wall Streat Journal stojí za útokem ruské letectvo.

Muhammad Allúš, který byl opozičním vyjednávačem na mírových rozhovorech v Ženevě, z útoku obvinil vládu prezidenta Bašára Asada. Syrská armáda ale popřela, že by za útokem stály její letouny. To podporuje informaci, se kterou přišel web amerického deníku The Wall Streat Journal, že za útokem stojí ruské vzdušné síly.

Podle organizace Lékaři bez hranic (MSF), která zařízení podporuje, je mezi mrtvými nejméně 14 pacientů a zdravotníků. V Aleppu se bojuje a od rána tam přišlo o život 38 civilistů, a to jak ve vládou kontrolované části, tak ve čtvrtích držených povstalci.

O bojích v Aleppu informovala také státní agentura SANA, podle níž zahynulo ve vládní části města při útocích povstalců 14 lidí. SOHR, která získává zprávy od svých informátorů na místě, oznámila, že v pěti vládních čtvrtích přišlo o život 18 lidí a 40 bylo zraněno a že při útocích armády na povstalecké čtvrti zahynulo 20 osob. Armáda se údajně zaměřuje hlavně na hustě obydlenou čtvrť Bustán al-Kasr.

Mezinárodní výbor Červeného kříže upozornil, že Aleppo je na pokraji humanitární katastrofy. Nemocnice, která byla terčem nočního útoku, byla podle něj jednou z hlavních ve městě. Šéfka této zdravotnické organizace v Sýrii Marianne Gasserová řekla, že útok na nemocnici je „nepřijatelný“, ale bohužel není ojedinělý. Docházejí zásoby potravin a léků a kvůli bojům zřejmě nebudou moci být doplněny.

Jak uvedla organizace Lékaři bez hranic s odvoláním na místní zaměstnance, nemocnice Kuds byla zničena během minimálně jednoho náletu. Ten budovu zasáhl přímo a zcela ji zničil. Další letecké údery zasáhly blízké okolí nemocnice.

„Lékaři bez hranic kategoricky odsuzují tento skandální útok na další zdravotnické zařízení v Sýrii,“ uvedla Muskilda Zancadaová, která má na starosti misi MSF v Sýrii. „Tento ničivý útok zlikvidoval nemocnici, která byla pro Aleppo extrémně důležitá. Bylo to hlavní spádové středisko pro dětské pacienty v oblasti. Proč toto krveprolití neodsoudí někdo z lidí, kteří mají možnost a povinnost ho zastavit?“ dodala.

Příměří se hroutí

Bojuje se ale i v dalších částech provincie. Při střetech mezi rebely a kurdskými jednotkami zahynulo od středy nejméně 64 lidí, uvedli aktivisté ze SOHR. Boje vypukly, když se rebelové v noci snažili dobýt kurdské město Tall Rifaat.

Vyjednávač Allúš sdělil agentuře AP, že násilnosti páchané vládními silami dokazují, že „atmosféra není příhodná pro jakoukoli politickou akci“, a noční útok označil za „válečný zločin“ Asadovy vlády. „Za tyto zločiny musí být kdokoli, kdo tyto masakry spáchal, souzen válečným tribunálem. Vyjednávací stůl nepotřebuje,“ řekl Allúš.

Kvůli bojům se minulý týden stáhla opozice z ženevských mírových jednání, která de Mistura zprostředkovává. Opozice navíc pohrozila bojkotem příštího kola, pokud vláda útoky nezastaví. Kvůli ofenzivě z Aleppa v minulých dnech uprchlo ze svých domovů na 40.000 lidí.

Americký prezident Barack Obama minulý týden během návštěvy Německa oznámil, že USA vyšlou do Sýrie do boje proti islamistům dalších 250 členů speciálních jednotek. Vojáci nemají vést pozemní bojové operace, ale cvičit místní síly, které proti teroristům bojují. Syrská vláda dnes oznámila, že je znepokojena informaci, že 150 vojáků USA již dorazilo do kurdské oblasti na severovýchodě země. Podle Damašku jde o „nehoráznou agresi“ a narušení syrské svrchovanosti.

Čtěte také: Konec příměří v Sýrii? Rusové s Asadem prý obkličují povstalecká města

Čtěte také: Obama: Pošleme do Sýrie dalších 250 vojáků

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články