Konec příměří v Sýrii? Rusové s Asadem prý obkličují povstalecká města
VRATKÉ PŘÍMĚŘÍ V SÝRII
Příměří v Sýrii se začíná pomalu hroutit. Režim prezidenta Bašára Asada se totiž zřejmě chystá za pomoci Rusů zaútočit na několik oblastí v severní Sýrii, které se nachází pod kontrolou opozice. Podle amerického deníku The Wall Street Journal (WSJ) o tom svědčí masivní přesuny ruských a syrských jednotek právě do těchto oblastí. Rusové v polovině března stáhli ze Sýrie část svého expedičního sboru, v zemi však podle šéfa NATO stále udržují „významné vojenské síly“.
Když se syrským vládním jednotkám na konci března podařilo vyrvat historickou Palmýru z područí Islámského státu, vypadalo to, že se Asadův režim chce zaměřit spíše na boj proti islamistickým radikálům než proti skupinám takzvané umírněné opozice. K těmto domněnkám mohlo vést i to, že v zemi od konce února oficiálně platí příměří mezi režimem a těmito skupinami.
Americký deník The Wall Street Journal nicméně uvádí, že poslední vývoj svědčí o něčem jiném. Deník s odvoláním na nejmenované představitele amerického ministerstva obrany totiž uvádí, že v posledních týdnech došlo k masivním přesunům ruských a syrských jednotek na sever země. Vládním jednotkám ve spolupráci s Rusy se například už dříve podařilo téměř kompletně obklíčit severosyrské Aleppo (Halab), které představuje důležitou baštu syrské opozice.
Na severu Sýrie sice působí i radikální skupiny syrské opozice – například syrská pobočka Al-Káidy, fronta An-Nusrá – vládní jednotky se však podle WSJ chystají zaútočit na umírněnější opoziční skupiny.
V této souvislosti je nutné zmínit, že i když ruský prezident Putin v únoru oznámil, že ze Sýrie začne stahovat vojska, v zemi i nadále zůstává početný kontingent ruských jednotek. Generální tajemník NATO Jens Stoltenberg k tomu uvádí, že Rusko v zemi udržuje „významné vojenské síly“. Konkrétně v zemi i nadále zůstávají ruské vrtulníky, těžké dělostřelectvo, raketomety a příslušníci zvláštních jednotek.
Čtěte také: V Sýrii padly desítky Rusů. Operuje tam i soukromá ruská armáda
Rebelové by nicméně mohli Asadovsko-ruské plány na ofenzivu narušit. Syrští povstalci včetně radikálnějších skupin totiž v pondělí oznámili, že obnovují boje s jednotkami režimu, protože režim podle nich nemá zájem na skutečných politických změnách. Povstalci jej rovněž obvinili z opakovaného porušování příměří.
O tom, že v zemi se bude i nadále bojovat – nehledě na to, kdo začne ofenzivu jako první – by svědčilo i to, že v posledních dnech byly přerušeny mírové rozhovory mezi vládou a opozicí, které probíhají ve švýcarské Ženevě. Vedoucí opoziční delegace Asad Zubí ve čtvrtek dokonce prohlásil, že všichni členové opozice do pátku Ženevu opustí. Syrská válka dosud stála život nejméně 250 tisíc lidí a další miliony vyhnala do zahraničí.