3 omluva za výrok

Vtip šéfa ruského tenisu. Za 'bratry Williamsovy' dostal pokutu

, AKTUALIZOVÁNO

Prezident Ruské tenisové federace Šamil Tarpisčev se omluvil za to, že Serenu a Venus Williamsovy nazval v televizní show bratry. Ještě musí zaplatit pokutu 25 tisíc dolarů. 

Před začátkem Kremlin Cupu, který včera v Moskvě skončil, přijal prezident Ruské tenisové federace a člen olympijského výboru Tarpisčev pozvání do ruské talk show Věčernyj Urgant. Spolu s ním byla hostem olympijská tenisová vítězka z Pekingu Jelena Dementěvová.

Moderátor Ivan Urgant se Dementěvové ptal na soupeřky: „Jednou jsem viděl Šarapovovou, jak hrála proti té...hm...těm,“ zaseknul se moderátor. „Bratrům Williamsovým,“ doplnil Tarpisčev.

Moderátor Urgant pokračoval: „Podívejte se na naše krásně stavěné atletky. Mám obrovský respekt k Williamsovým, ale když kolem mě jedna ze sester prošla, zůstal jsem v jejím stínu víc jak čtyřicet sekund! Ony jsou tak fyzicky silné, nebála jste se hrát proti nim?“ přepis rozhovoru z ruštiny přinesl server tennisnow.com. Dementěvová na vtip nijak nereagovala. 

Výrok vyprovokoval řadu reakcí především na Twitteru, kde se vyjádřila i bývalá předsedkyně Ženské tenisové asociace (WTA) Martina Navrátilová, která Tarpiševův výrok považuje za strašlivý. 

WTA udělila v pátek 16. října Tarpisčevovi za jeho výroky maximální možnou pokutu 25 tisíc dolarů a žádá oficiální omluvu Williamsovým a na rok jej suspendovala. Asociace se také snaží o to, aby Tarpisčev odstoupil z pozice předsedy Kremlin Cupu.

„Tarpisčev pošpinil skvělý sport a dvě z jeho mistryň. Za jeho hanlivé výroky by měl být potrestán,“ cituje server ESPN předsedkyni a výkonnou ředitelku WTA Tour Stacey Allasterovou.

‚Taky netrestáme média za vtipy a medvědech‘

V reakci na to se Tarpisčev prostřednictvím Ruské tenisové federace vyjádřil: „Je mi líto, že byl tento vtip přeložen bez kontextu. Nemyslím si, že by si tato situace zasloužila tolik pozornosti. Výrok byl vyřčen bez jakékoliv zloby. To, co se po vysílání talk show strhlo, poškozuje veřejné mínění o tenisu i celou tenisovou komunitu... My také nežalujeme zahraniční média vtipkující o vodce, medvědech a balalajce.“

Ruský ministr sportu Vitali Mutko se pro tiskovou agenturu TASS nechal slyšet, že trest mu přijde jako oprávněný, ale příliš vysoký.  

„Myslím, že to, co (Tarpisčev) řekl bylo velmi neuctivé a nemístné. Jsem ráda, že se Williamsových mnoho lidí zastalo včetně WTA. Z jeho pozice a vzhledem k jeho povinnostem nejen v tenise, ale i v olympijském výboru, to bylo velmi nevhodné,“ cituje AP Šarapovovou, která je rovněž na mistrovství.

Tarpisčev situaci odmítl dál komentovat. 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.