Svázaní a v kuklách. Hamas zavraždil informátory Izraele
Odveta za zabití tří velitelů
Některé oběti měly kukly na hlavách a svázané ruce. Palestinské radikální hnutí Hamas zavraždilo 18 lidí, kteří údajně pracovali jako informátoři Izraele. Agentura AP oznámila, že jde zřejmě o reakci na čtvrteční likvidační akci Izraele, při níž přišli o život tři členové vedení ozbrojeného křídla Hamasu.
Hamas následně oznámil, že se nenechá zastrašit a že jeho cíl zůstává stejný - dosáhnout útoky na Izrael zrušení blokády Pásma Gazy. Za smrt svých velitelů pohrozil odvetou.
Čtěte také: Izraelci zabili tři velitele Hamasu. Netanjahu děkuje rozvědce
Na velitelství policie v Gaze bylo v pátek zabito 11 lidí, které předtím soud v Gaze označil za informátory pracující pro Izrael. Později svědci oznámili, že maskovaní ozbrojenci zastřelili sedm dalších informátorů na veřejném místě poblíž mešity v Gaze.
Oběti měly kukly na hlavách a svázané ruce. Střelci je zabili ve chvíli poledních modliteb, kdy bylo u mešity mnoho lidí. Hamas na svých webových stránkách oznámil, že už ve čtvrtek zabil tři izraelské informátory.
Skoro 500 mrtvých dětí
Izraelské letectvo v pátek provedlo 20 náletů na Pásmo a radikálové podle agentury AP vystřelili na Izrael několik raket, z nichž šest zneškodnil protiraketový štít. Při jednom z náletů byla zasažena farma na jihu Pásma a zemřeli tam dva dělníci.
Čtěte také: Kdo řídí Hamas? Za neúspěchem mírových jednání je možná Katar
Od začátku konfliktu přišlo podle palestinské bilance o život na 2090 Palestinců, z nichž 469 byly děti. Zraněno bylo přes deset tisíc Palestinců a z nich skoro třetina jsou děti. Bez střechy nad hlavou se ocitlo na sto tisíc obyvatel Pásma.
Podle izraelského tisku se USA připojily k Německu, Francii a Británii, které připravují pro Radu bezpečnosti OSN text nové rezoluce. Má umožnit ukončit boje v Gaze a pomoci vyjednat trvalý klid zbraní.
Kolik stojí válka
V izraelském tisku se objevila informace o válečných nákladech. Podle armády už konflikt stál 2,5 miliardy dolarů (zhruba 52 miliard korun), čímž náklady přesáhly výdaje na konflikt s libanonským hnutím Hizballáh v roce 2006. Tok peněz se údajně trochu zpomalil, když Izrael z Pásma stáhl pozemní jednotky. Nákladné je zejména vybavení záložníků a logistika.
Izrael podle listu Haarec povolal do zbraně na 60 tisíc příslušníků záloh a jejich příprava a nasazení do boje stály za měsíc už 30 milionů šekelů (179 milionů korun). Vysoká cena války a další finanční nároky armády se podle Haarecu zřejmě promítnou v potlačování mnoha jiných výdajů státního rozpočtu v příštích třech letech.