1 Sdělení kontrarozvědky

Vražda Němcova: policie zadržela dva muže z Kavkazu

, AKTUALIZOVÁNO

V souvislosti s vraždou ruského opozičního politika Borise Němcova byli zadrženi dva muži. Oznámil to dnes šéf ruské kontrarozvědky (FSB) Alexandr Bortnikov. Zatčenými jsou podle něj Anzor Gubašev a Zaur Dadajev, oba pocházející ze severního Kavkazu. Mluvčí ruských vyšetřovatelů Vladimir Markin prohlásil, že dvojice je podezřelá „z podílu na přípravě a vykonání vraždy“. 

Bortnikov neuvedl žádné podrobnosti, řekl ale, že o zatčení byl informován prezident Vladimir Putin. Podle ruských médií jsou oba muži zadržováni v moskevské věznici Lefortovo spadající pod FSB. V neděli mají být předvedeni před soud, který rozhodne o jejich vazbě, informovala agentura Interfax. 

Pětapadesátiletý politik byl zastřelen před týdnem, když se svou přítelkyní kráčel po mostu v centru Moskvy nedaleko Kremlu. 

Ruská opozice viní z vraždy současné ruské vedení, včetně prezidenta Putina. Někdejší ruský vicepremiér a nyní jeden z opozičních předáků Němcov obviňoval Kreml z podněcování napětí na východě Ukrajiny a mimo jiné připravoval zprávu shrnující důkazy o ruském vojenském podílu na ukrajinské krizi. Je prý ale také možné, že Němcovova vražda souvisí s jeho aktivitami v Jaroslavli, kde byl zvolen poslancem oblastního sněmu a kde odhaloval machinace místního vedení. 

„Chci věřit, že ti dva (zatčení) jsou opravdu těmi, kdo mají vraždu na svědomí,“ řekl Němcovův stranický kolega Ilja Jašin. Doufá prý, že ruské úřady jednaly profesionálně, že zadržely skutečné vrahy a že neudělaly žádnou chybu. Klíčové podle něj bude zjistit, kdo si vraždu objednal. Jašin tak narážel na skutečnost, že při vyšetřování dřívějších, patrně politicky motivovaných vražd ruských osobností nebyl dopaden objednavatel. Zatčeni byli pouze vykonavatelé – například dva Čečenci v případě vraždy novinářky Anny Politkovské. 

Ruští vyšetřovatlé v souvislosti se smrtí Němcova hovoří i o dalších možných motivech – vražda prý mohla mít za cíl poškodit prezidenta Putina, mohla souviset s Němcovovým osobním životem nebo s islámským extremismem. 

Čtěte také: NOVÉ VIDEO: Tři minuty po vraždě Němcova. Co se dělo?

Policie má podezřelé z vraždy Němcova, Putin se chce zbavit hanby

Po Němcovově smrti nastupuje v Rusku strach

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.