1 Rusko vs. UKRAJINA

Putin je nový Kain, je pod vlivem satana, tvrdí kyjevský patriarcha

, NOVÉ

Ruský prezident Vladimir Putin se dostal pod vliv satana a pokud se nezačne kát, hrozí mu věčné zatracení. Prohlásil to nejvyšší představitel ukrajinské pravoslavné církve patriarcha Filaret v neobvykle otevřeném prohlášení, ve kterém rovněž obvinil ruského prezidenta z války na Ukrajině. 

„S velkou lítostí musím nyní veřejně říct, že mezi vládci tohoto světa se objevil nový Kain, nejen svým jménem, ale také svými činy,“ uvedl patriarcha Filaret s odvoláním na biblickou postavu, která zabila svého bratra Ábela. „Stejně jako u prvního bratrovraha v dějinách, Kaina, tyto skutky ukazují, že výše uvedený vládce se dostal pod vliv satana,“ dodal patriarcha v prohlášení zveřejněném na internetových stránkách kyjevského patriarchátu. 

Patriarcha Filaret vede kyjevský patriarchát, odnož pravoslavné církve, která se oddělila v roce 1992 po pádu Sovětského svazu a vyhlášení nezávislosti Ukrajiny od moskevského patriarchátu. Moskevský patriarchát je úzce spjat s Putinem. Kyjevský patriarchát silně podporuje ukrajinskou národnost a snahy kyjevské vlády porazit proruské separatisty na východní Ukrajině. 

Čtěte také: Příměří na Ukrajině? Obě strany se obviňují ze střelby

Prohlášení nese název Nový Kain a bylo zveřejněno v první celý den platnosti příměří mezi ukrajinskými silami a proruskými vzbouřenci. 

Filaret dodal, že Putin záměrně rozdmýchal konflikt na Ukrajině zasláním žoldáků, vojáků a zbraní přes hranice a rozšířil lži prostřednictvím ruských masových médiích o tom, co se ve skutečnosti děje. Putin popírá, že by poslal ruské vojáky na Ukrajinu nebo vyzbrojoval separatisty, přestože Kyjev a jeho západní spojenci tvrdí, že mají přesvědčivé důkazy o opaku.

„Tento vládce cynicky lže, tvrdí, že jeho země není součástí konfliktu na Ukrajině, i když udělal vše proto, aby se konflikt zostřil a udržuje ho," dodal Filaret.“ „Nazývá se bratrem ukrajinského lidu, ale ve skutečnosti podle svých činů se opravdu stal novým Kainem, prolévá bratrskou krev a zaplétá celý svět do lží."

Čtěte také: Pranýřované ženě separatisté hrozili hromadným znásilněním

Filaret rovněž vyzval pravoslavné věřící, aby se modlili za to, aby Putin „přišel k rozumu“. Jinak bude čelit „potupnému konci a věčnému zatracení v pekle“, citovala patriarchu agentura Reuters. 

Putin je pokřtěný pravoslavný křesťan a navázal úzké vztahy s ruskou pravoslavnou církví. 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.