Nezávislá azylová komise se nehodila Bruselu. Řekové ji vyměnili
UPRCHLICKÁ KRIZE
Řecký parlament rozhodl, že dva nezávislé členy současné azylové komise nahradí povolnější. Dosud byl v komisi státní úředník, osoba jmenovaná národním výborem pro lidská práva a zástupce agentury OSN pro uprchlíky. Poslední dva ale blokovali navrácení uprchlíků do Turecka, čímž se Řecko dostalo pod tlak politiků Evropské unie. Nyní budou v komisi sedět dva státem zvolení členové a pouze jeden za nezávislé organizace. Informoval o tom britský server The Guardian.
Řečtí poslanci odsouhlasili změnu složení azylové komise, kterou doposud tvořili jeden vládou jmenovaný úředník a dva jmenovaní nezávislými institucemi. Odsouhlasenou změnou tak vytlačili ty úředníky, kteří odmítali vrácení Syřanů do Turecka, čímž ohrožovali dohodu o migraci mezi Tureckem a Evropskou unií. Jejím smyslem je uzavřít uprchlíkům cestu, kterou loni do Evropy přišlo asi milion lidí. Řecko má podle ní vracet do Turecka ty, kteří nesplňují požadavky na udělení azylu nebo byla jejich žádost o azyl zamítnuta.
Dosavadní řecká azylová komise ale činila jinak, spíše motivovala další uprchlíky dorazit do Řecka. Argumentovala tím, že Turecko nedodržuje práva uprchlíků a země není pro ně bezpečná. Jeden z členů komise v rozhovoru pro server deníku The Guardian řekl, že šlo o politický tah, který je vážným úderem do nezávislosti komise. Podle řeckého ministra pro migraci Yannise Mouzalase naopak změna povede k větší nezávislosti.
Změna způsobila vnitřní rozepři ve vládnoucí krajně levicové straně Syriza. V dopisech, které unikly do médií, pět poslanců strany Syriza žádalo ministra Mouzalase, aby stáhl svůj pozměňovací návrh. „Tato novela je na hranici toho, co je ústavní a co už ne … Nepodporujeme to, protože to není v souladu s našimi základními politickými postoji,“ napsali poslanci.
Podle řeckých úřadů je na řeckých ostrovech asi 8400 uprchlíků a většina z nich chce o azyl požádat. Řecko oznámilo, že do Turecka, odkud uprchlíci přicházejí, prozatím deportovalo 468 lidí. Žádný z nich o azyl nežádal. Mezi lidmi určenými k deportaci byli pouze dva Syřané, ale ti se proti rozhodnutí Řecka odvolali.