Škola: Předat video bulváru je možná horší než šikana učitelky

Škola: Předat video bulváru je možná horší než šikana učitelkyNOVÉ
Domov

škole chodí výhrůžky

mc Echo24

Vedení pražské Střední průmyslové školy Na Třebešíně předalo policii výhružné zprávy, které jim chodí v reakci na případ šikanované a nedávno zesnulé kolegyně. Podle zástupkyně ředitele Taťjany Kubíkové dotyčné emaily a SMS překračují hranici lidské slušnosti. V rozhovoru pro iDnes.cz dále odsoudila studenta, který video ze šikany natáčel a předal bulváru. „Není tohle chování ještě víc mravně závadné než samotná šikana?“ klade otázku zástupkyně ředitele.

S rodiči studentů, kteří se šikany přímo účastnili, se i přes svou pracovní neschopnost setkal ředitel školy. ,,A mohu říci, že sami rodiče jsou z toho zdrceni,“ podotkla Kubíková pro iDNES.cz. V úterý večer se také mimořádně sešla školská rada, která je poradním orgánem ředitele. „Vyjádřili nám podporu. Oni ví, jak to tady na škole chodí a že rozhodně nic nezametáme pod koberec,“ uvedla zástupkyně.

Čtěte také: Hrozili jí pěstí, zamkli ve třídě. Šikanovaná učitelka zemřela

Žáci šikanovali učitelku. Inspekce však školu hodnotila kladně

Podle slov Kubíkové má škola poměrně dost propracovaný systém prevence před sociálně patologickými jevy, který ale v tomto případě selhal. ,,Ve schránce důvěry, kam mohou studenti anonymně vhazovat své podněty, se nic neobjevilo. Nikdo se doma ani nesvěřil rodičům, ani z lidí, kteří se na šikaně nepodíleli. Stejně tak se nikdo neobrátil ani na vedení školy,“ cituje server iDNES.cz Kubíkovou. Toto její prohlášení je však v rozporu s tvrzením některých studentů, které zaznamenal deník Blesk.

Zástupkyně také důsledně zavrhuje chování dotyčného studenta, který některá videa zachycující šikanu učitelky poslal nejdříve do médií. „Mě by zajímalo, proč to točil. Pokud ho šikana tolik trápila, proč nešel za třídním, za učiteli, nebo za vedením, proč to předal bulváru, jaký to mělo účel? A není tohle chování ještě víc mravně závadné než samotná šikana? Byť ta je samozřejmě zavrženíhodná,“ uvedla pro iDNES.cz.

Tři šestnáctileté studenty, kteří se na ně šikaně přímo podíleli, už dříve škola potrestala podmínečným vyloučením. V pravomoci ředitele ředitele ale je znovu otevřít správní řízení a zpřísnit jejich postih. Kubíková potvrdila, že vedení školy zvažuje, že jejich trest překlasifikuje na definitivní vyloučení ze školy. Mimoto škola zvažuje, zda potrestat i další studenty zachycené na videích.

Otec studenta, který šikanoval: Je to otřesné a nepřípustné

Pro deník Právo poskytl krátký rozhovor otec jednoho ze tří chlapců, kteří byli hlavní iniciátoři šikany. ,,To všechno, čeho se můj syn dopustil a jak jednal, je naprosto v rozporu s tím, jak jsme ho vychovali, i s mým chápáním. Velice litujeme toho, co se stalo,“ uvedl a dodal, že cítí lítost a neví, jakou chybu ve výchově syna udělali. ,,Upřímně se omlouvám všem, kterým můj syn ublížil. Budeme nápomocni během vyšetřování celého incidentu. Spolupracujeme se školou i s policií a budeme nést následky toho, čeho se můj syn dopustil. Tohle je otřesné a nepřípustné. Ale neměli jsme tušení. Nikdy se agresivně neprojevoval a nemuseli jsme nic takového řešit,“ podotkl muž.

Čtěte také: Psycholog: Učitelka si za šikanu mohla také sama. Byla příliš milá