Trumpova manželka se před Saúdy nezahalila. A potřásla rukou králi
TRUMPOVA PRVNÍ ZAHRANIČNÍ CESTA
Manželka amerického prezidenta Melania Trumpová se přidala k ženám, které se během návštěvy Saúdské Arábie odmítly zahalit. Trumpová ale zašla ještě dál než jiné a potřásla si se saúdským králem rukou. Její fotografie z první zahraniční cesty Donalda Trumpa kolují ve světových médiích. Prezidentský pár přiletěl do země v sobotu.
Fotografie zachycují Melanii Trumpovou, která si na sobotní přivítání se saúdským králem Salmánem nevzala na hlavu muslimský šátek. Média se pozastavují také nad jejím oblečením, které tvoří volný kalhotový kostým černé barvy doplněný zlatým pásem. Podobně se zachovala i prezidentova dcera Ivanka Trumpová, která se také odmítla zahalit.
Melania Trumpová ale udivila světová média ještě víc, když si potřásla se saúdským králem rukou. Mnozí Saúdi přitom něco takového považují za nepřijatelné a ženě ruku nepodají. Podobným způsobem pohlížejí také na to, když se ženy na veřejnosti nezahalí, což jim v této zemi nařizuje zákon. Členky zahraničních delegací však pokrývky hlavy nosit nemusí.
Trumpová není první ženou, která něco takového udělala. V minulosti si na sebe během návštěvy Saúdské Arábie nevzaly muslimský závoj britská premiérka Theresa Mayová, německá kancléřka Angela Merkelové nebo i předchůdkyně Trumpové Michelle Obamová.
Média zároveň připomínají, že za takové chování v minulosti Donald Trump kritizoval manželku svého předchůdce. „Mnoho lidí říká, že je báječné, když si paní Obamová odmítla vzít muslimský šátek v Saúdské Arábii, ale oni byli uraženi. Máme už tak dost nepřátel,“ napsal v roce 2015 Trump na svůj Twitter.
Many people are saying it was wonderful that Mrs. Obama refused to wear a scarf in Saudi Arabia, but they were insulted.We have enuf enemies
— Donald J. Trump (@realDonaldTrump) 29. ledna 2015
Návštěva Saúdské Arábie je Trumpovou počáteční zastávkou na jeho první zahraniční cestě ve funkci amerického prezidenta. Vedení obou zemí považuje návštěvu za šanci k oživení vzájemných vztahů a k posílení bezpečnostní a hospodářské spolupráce. Obě strany první den dvoudenní návštěvy sjednaly dohody ve zbrojní a hospodářské oblasti za téměř čtyři sta miliard dolarů (přes devět bilionů korun).
Rijád doufá ve zlepšení vztahů s Washingtonem, které zkomplikovala předloňská dohoda USA a dalších velmocí s Íránem, prosazená předchozím americkým prezidentem Barackem Obamou. Trump se vůči šíitskému Íránu vymezuje výrazně ostřeji než Obama a USA nyní hodlají Rijád proti jeho úhlavnímu protivníku v regionu důrazně podpořit.