V Charlie Hebdo se hádají o peníze. Chtějí rovné podíly

Z nuly na 30 milionů eur

V Charlie Hebdo se hádají o peníze. Chtějí rovné podílyNOVÉ 2
Svět
Echo24
Sdílet:

Od tragického útoku na redakci francouzského satirického časopisu Charlie Hebdo neuběhly ani tři měsíce a jeho zaměstnanci už se mezi sebou hádají o peníze. Z téměř nulových čísel se totiž příjmy redakce vyšplhaly na necelých 30 milionů eur. Informovala o tom agentura AFP.

Změnu ve způsobu vlastnictví časopisu požaduje 11 zaměstnanců Charlie Hebdo v čele s novinářem Laurent Legerem, který minulou středu na poradě vedení navrhl, aby se všichni zaměstnanci stali rovnoprávnými podílníky. Návrh podporuje i sloupkař Patrick Pelloux, který během pochodu Paříží věnovaného památce obětí padl se vzlyky do náručí francouzského prezidenta Francoise Hollanda. Jeden ze zaměstnanců v reakci na jejich návrh znechuceně prohlásil, že „mluví o Charbonnierových penězích, když jeho tělo ještě ani nevychladlo v hrobě“, píše AFP.

Čtěte také: Smutní a vyčerpaní. Charlie Hebdo si dá pár týdnů pauzu

Ne peníze, ale transparentnost

„Pokud je nějaká společnost zasažena takovým způsobem jako naše, přeživší si k ní vytvoří ještě bližší vztah. Tohle není o penězích, ty nás nezajímají,“ řekl Pelloux pro AFP, kterému dle jeho slov jde spíše o transparentnost. V současné chvíli je časopis Charlie Hebdo z 40 procent vlastněn rodiči karikaturisty a bývalého šéfredaktora Stéphana Charbonniera, který byl při útoku zavražděn. Dalších 40 procent náleží karikaturistovi Laurentovi Sourisseauovi, který útok přežil, ale byl při něm zraněn, a posledních 20 procent řediteli vydavatelství Ericu Portheaultovi. 

Před tragédií se časopis Charlie Hebdo pohyboval na hranici bankrotu. V průměru se prodávalo asi třicet tisíc čísel týdně. Pak ale přišlo první vydání magazínu „po útoku“, kterého se celosvětově prodalo sedm milionů kopií. Zároveň redakci finančně zajistilo i velké množství peněžních darů.

Čtěte také: Mým muslimským studentům: I pro mě byl Charlie na hraně

Víc škody než užitku

Jeden z právníků, který pro Charlie Hebdo pracuje, ale tvrdí, že všechny vydělané i darované peníze přinesly více škody než užitku. „Naší hlavní myšlenkou je dostat pravidelně, každou středu do oběhu nové číslo Charlie Hebdo. Potom se musíme vyrovnat s daňovými problémy. Z každého daru totiž musíme státu odvézt až 60 procent,“ říká. Dodává, že zbylé peníze míří k rodinám obětí a část z nich bude použita na založení nadace, která bude podporovat výuku svobody projevu na školách.

Za masakrem v redakci satirického časopisu Charlie Hebdo v Paříži, během kterého zemřelo 12 lidí, stáli islamističtí extrémisté Said a a Chérif Kouachiové. Jejich pomstu za zobrazení proroka Mohameda dokonal Amedy Coulibaly, který zastřelil jednu policistku a čtyři civilisty v židovském obchodě na okraji Paříže.  

Čtěte více: Charlie Hebdo, islamofob roku, vyhlásila komise radící OSN

Čtvrtina britských muslimů souhlasí s útoky na Charlie Hebdo

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz