Nikdy se nepřiznávejte, radí na videu legendární špion Philby agentům Stasi
Špionáž KGB uvnitř britské MI6
Krysa. Dodnes je jméno Kima Philbyho, dvojitého agenta pracujícího pro tehdejší KGB, celosvětově známé. A po nálezu BBC Philbyho příběh znovu ožívá. BBC totiž dohledala v oficiálních archivech Stasi, tajné služby bývalé NDR, dosud nepublikovanou nahrávku Philbyho. Nahrávku, kterou veřejnost neměla nikdy spatřit.
Kdysi vrcholný představitel britské tajné služby MI6, který ale pracoval pro KGB, je na ní zachycen, jak v roce 1981 přednáší vybrané skupině východoněmeckých špiónů Stasi o své kariéře dvojitého agenta. Svým kolegům popisoval, jak si zároveň budoval vysoké postavení u britské tajné služby a mezitím dlouhá léta vyváděl její tajné informace do KGB.
„Většinu svého života jsem se snažil vyhýbat publicitě jakéhokoliv druhu,“ řekl v úvodu své řeči. V ní popisuje svůj život dvojitého agenta. Podle vlastních slov „30 let v nepřátelském kempu“. Jedna z vůbec nejzajímavějších částí jeho nahrané promluvy byla ta, ve které prozrazuje, jak překvapivě snadné bylo získávat tajné informace MI6, které poté předával svým kontaktům z SSSR.
Philby prozradil, že se jednoduše spřátelil s lidmi, kteří spravovali archiv dokumentů britské tajné služby. Řekl, že s nimi chodil dvakrát až třikrát v týdnu na drink, a tím si je naklonil. Dostával se tak k dokumentům, které ke svému tehdejšímu pověření vůbec nepotřeboval. „Kdyby byla v MI6 potřebná disciplína, tohle by v žádném případě nebylo možné,“ zdůraznil Philby špionům Stasi. „Ta tam ale skutečně neexistovala,“ doplnil v nahrávce publikované na serveru BBC.
Philby se tak bez větších problémů dostával k dokumentům nejtajnějšího charakteru, popisek „TOP SECRET“ neznačil žádný problém. Následovala předávka dokumentů Sovětům. „Každý večer jsem opouštěl kancelář s velkou aktovkou plnou tajných dokumentů z archivu a mých vlastních zpráv,“ vyprávěl Philby. Tyto dokumenty pak předal svému sovětskému kontaktu během večera.
Příteli navzdory
„Druhý den ráno jsem dostal tyto dokumenty nazpět. Veškerý jejich obsah byl nafocen, já je tak mohl všechny vrátit zpět na své místo. Takhle jsem postupoval pravidelně rok za rokem,“ přibližoval svou běžnou rutinu Philby.
Jeho už tak ohromný význam pro KGB ale „povýšení na druhou“ teprve čekalo. Philby se totiž v rámci činnosti pro MI6 později „propracoval“ až do významné sekce, která měla za úkol bojovat se sovětskou špionáží. Jaká ironie… V rámci této sekce byl Philby druhý nejvýše postavený.
Později dostal od svých sovětských kontaktů instrukce, aby pomocí byrokratických intrik odstranil šéfa této sekce Felixe Cowgilla, a mohl ho tak sám nahradit. „Tak jsem se tedy pustil do odsunutí svého vlastního šéfa. To byste neměli slyšet,“ zažertoval ke značnému smíchu naslouchajících agentů Stasi.
Nicméně svůj úkol Philby zvládl. Zároveň ale uvedl, že ho nebylo snadné provést, protože navzdory své skryté politické orientaci měl svého nadřízeného rád, obdivoval ho. Pokyny ale byly jasně dané a podle jeho slov nešly změnit.
Hlavně se nikdy nepřiznat
Po dlouhých letech, během kterých Philby poskytoval tajné dokumenty Sovětům, došlo i na něj. Zatčení jiného sovětského špiona George Blakea mu zlomilo vaz. Věděl, že musí uprchnout, a tak se v roce 1963 ocitl v SSSR.
V závěru nahrávky se Philby posadí a odpovídá na dotazy z publika. Mimo jiné popisoval, jak bylo možné sloučit jeho komunistické přesvědčení s životem na Západě. Projev k zástupcům Stasi pak zakončil slovy: „Mou radou pro vás je, abyste všem vašim agentům vtloukali do hlavy, ať se nikdy nepřiznávají.“
Paradoxem je, že až do Philbyho smrti se Sověti obávali, že by se mohl chtít teoreticky vrátit do Londýna. Měl tak povoleno pouhé školení budoucích agentů určených pro působení na Západě. Philby umřel v Moskvě roku 1988.