Ovčáček: Nové vniknutí do Kliniky je boj proti občanům. Za státní peníze

SPORY O ANARCHISTICKÉ CENTRUM

Ovčáček: Nové vniknutí do Kliniky je boj proti občanům. Za státní penízeNOVÉ
Aktivisté na starším snímku demonstrují na podporu Kliniky. Foto: Repro: Facebook/Autonomní sociální centrum Klinika
Domov

vb Echo24

Vniknutí do budovy na pražském Žižkově, v níž provozovali aktivisté podle státu neoprávněně sociální centrum Klinika, považuje majetkový úřad za protiprávní. Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových (ÚZSVM), který je majitelem objektu, to uvedl v sobotní tiskové zprávě. Aktivisté museli budovu v pátek opustit kvůli nahlášené bombě, úřad pak dům uzamkl. Aktivisté ale v sobotu uvedli, že dům opět obsadili. Policie zatím nebyla požádána o zásah. Reaguje i mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček.

Anonym v pátek odpoledne oznámil, že je na Klinice a v jejím okolí několik nástražných výbušných zařízení. Aktivisté proto dům opustili, pyrotechnici ale žádnou bombu nenašli. Policisté pak předali dům ÚZSVM jako oprávněnému vlastníkovi. Podle mluvčího úřadu Radka Ležatky následně dovnitř znovu vnikli lidé. Policii se je podařilo vyvést, ÚZSVM však poté s ohledem na bezpečnost svých zaměstnanců objekt zabezpečil a uzamkl.

„Přítomné jsme opakovaně upozornili, že budova je nyní prázdná, uzamčená a vniknutí do objektu by bylo protiprávní. Pokud tento stav nastane, ÚZSVM požádá o součinnost policii,“ sdělil mluvčí ÚZSVM. „Protiprávní jednání je naprosto nepřijatelné. Klinika, stejně jako každý jiný, musí dodržovat všechny právní předpisy,“ doplnil.

Aktivisté ale již v noci na sobotu na své facebookové stránce sdělili, že budovu opět obsadili. Páteční vyklizení domu označili za protiprávní. Dnes uvedli, že centrum Klinika dále funguje. „Na místo přijela široká řada podporovatelů a podporovatelek Kliniky, a část z nich se rozhodla vrátit do domu, do kterého nám i současný právní stav chodit umožňuje, i přesto, že smlouva již vypršela,“ píšou. Aktivisté také doplnili, že vedou s ÚZSVM kvůli užívání domu civilní soudní spor.

Pozadu se svým vyjádřením ale nezůstal ani Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček. „Klinika žije – boj pokračuje! Za státní peníze – proti občanům,“ napsal na Facebook.

Mluvčí pražské policie Tomáš Hulan v sobotu po poledni ČTK řekl, že zatím nebyli policisté požádáni majitelem objektu o zásah na Klinice. Po pisateli e-mailu, který v pátek vyhrožoval bombou, policisté pátrají kvůli šíření poplašné zprávy.

Centrum zahájilo činnost v prosinci 2014, kdy prázdnou budovu někdejší polikliniky v Jeseniově ulici obsadili aktivisté, vyklidili ji a bez povolení v ní několik dní provozovali sociální centrum. O dva měsíce později budovu získali od majetkového úřadu k bezplatné výpůjčce a svépomocí ji opravili. V centru se mimo jiné pořádaly přednášky, promítání či koncerty, později centrum spustilo sbírku oblečení pro uprchlíky. Situace se pak vyostřila a letos v únoru na Kliniku zaútočili maskovaní pachatelé v den, kdy se v Praze konaly demonstrace proti migraci. Na podporu centra v minulosti opakovaně demonstrovaly stovky lidí. Začátkem března Klinice vypršela smlouva, kterou majetkový úřad neprodloužil.

Čtěte také: Aktivisté museli opustit centrum Klinika, policie dům předala státu

Život v bublinách. Klinika, nebo Konvička? Prostě si musíte vybrat