Manningová vynesla tisíce tajných dokumentů. Vyšla z vězení

Whistleblower Manningová

Manningová vynesla tisíce tajných dokumentů. Vyšla z vězeníNOVÉ
Chelsea Manningová Foto:

Foto: Printscreen z Twitteru

1
Svět
Echo24
Sdílet:

Američanka Chelsea Manningová, dříve známá jako Bradley Manning, i po dnešním propuštění z vězení zůstane vojákem a dostane tak všechny benefity, včetně zdravotní péče, jako ostatní američtí veteráni. Manningová byla v roce 2010 zatčena a odsouzena na 35 let za vynášení tajných dokumentů, ovšem dosluhující prezident Barack Obama ji několik dní před koncem svého prezidentského mandátu zbytek trestu zrušil. Informuje o tom USA Today.

Chelsea Manningová se po propuštění z vězení vrátí do aktivní služby. Potvrdil to mluvčí americké armády Dave Foster. „Vojín Manningová má oprávnění ke zdravotnímu pojištění,“ řekl Foster. Podle něj ovšem zatím nebude dostávat plat, ovšem ke zdravotnímu pojištění bude Manningová čerpat i další benefity určené americkým vojákům.

„Poprvé pro sebe jako Chelsea vidím budoucnost,“ napsala Manningová ve svém prohlášení a pokračovala: „Dovedu si tam venku představit život pro člověka jako já. O svobodě jsem dříve mohla jen snít, ale nikdy jsem si nedovolila si ji plně představit.“

Chelsea Manningová působila v americké armádě jako analytik americké rozvědky, tehdy ještě jako Bradley Manning. V roce 2010 byl zatčen za vynášení až 700 000 tajných dokumentů patřících americké armádě či ministerstvu zahraničí. Byl odsouzen ke 35 letům vězení. V roce 2013 nastoupil Manning cestu ke změně pohlaví, přestože celou dobu byl držen v mužské věznici. Podle advokátů se dvakrát pokusil o sebevraždu a odpykával si dlouhé vězeňské tresty na samotce. V rámci změny pohlaví se přejmenoval na Chelsea Manningovou. 17. ledna 2017 jí byl trest zrušen dosluhujícím americkým prezidentem Barackem Obamou. Toto rozhodnutí následně zkritizoval nastupující americký prezident Donald Trump, který ji na svém Twitteru nazval „nevděčnou zrádkyní“.

Takto vypadala Manningová před svou proměnou.

Dnes devětadvacetiletá Chelsea Manningová se podle amerických médií bude na svobodě zabývat obhajobou práv transgenderových osob, tedy lidí, kteří změnu pohlaví podstoupili.

Přesto bude podle agentury Reuters její přechod z vězení na svobodu složitý – trangenderové osoby se v USA stále potýkají s nedůvěrou a diskriminací, mnozí navíc Manningové vyčítají její kontakty s WikiLeaks, které vyústily ve velký mezinárodní skandál.

Během věznění Manningové Pentagon přehodnotil svůj vztah k trangenderovým osobám a povolil jim, aby v armádě sloužily s přiznáním své skutečné identity. Tato změna se podle odhadu odborníků týká 7000 osob.

Dokumenty a depeše, které Manningová vynesla, byly od roku 2010 zveřejňovány serverem WikiLeaks, za kterým stojí Julian Assange. Ten se od roku 2010 skrývá na londýnské ambasádě Ekvádoru, který mu udělil azyl, kvůli obvinění ve Švédsku. Assange se zde měl dopustit znásilnění.

Manningová je za svůj čin označována za ikonu tzv. whistleblowerů. To jsou zaměstnanci určité organizace, kteří upozorňují na neetické nebo nezákonné praktiky na svém pracovišti, které se dějí se souhlasem jeho nadřízených a jdou proti veřejnému zájmu či ohrožují veřejnost. Mezi další ikony patří například právě Jullian Assange nebo Edward Snowden. Ten v roce 2013 jako zaměstnanec CIA vynesl na povrch informace o masivním a do té chvíle před veřejností utajovaném celosvětovém sledování telefonů a elektronické komunikace ze strany bezpečnostních služeb USA. Od té doby žije v exilu v Rusku.

Čtěte také: Manning: hrdina naší doby?

Obama dal milost Chelsea Manningové za Wikileaks. Trest zkrátil o 32 let

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články