Slovensko přijme 500 uprchlíků z Rakouska. Čechy nepožádalo

Rakousko nezvládá nápor uprchlíků

Slovensko přijme 500 uprchlíků z Rakouska. Čechy nepožádaloNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Slovensko souhlasí s ubytováním 500 uprchlíků, kteří v sousedním Rakousku žádají o azyl. Alpská země, kam za poslední měsíce dorazily tisíce migrantů, totiž nápor běženců přestává zvládat a dochází jí ubytovací kapacity. Českou republiku však Rakušané o pomoc nepožádali, upřesnil pro ECHO24.cz ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). Mezi rakouskými obránci lidských práv dohoda mezi oběma státy vyvolala zděšení, z jejich řad zní kritika za „vyhazování azylantů“ a plán přesunu přirovnávají k „nechutnému hororu“.

Země pošle na Slovensko 500 běženců z uprchlického tábora v Traiskirchenu, kde již nyní kvůli přeplněné kapacitě spí kolem 1200 lidí bez střechy nad hlavou, uvedla agentura Reuters. Zařízení, které bylo původně určeno pro 480 lidí, v současnosti hostí přibližně 3200 běženců.

Přesun uprchlíků začne již v červenci, druhá část z 500 migrantů by na Slovensko měla dorazit v září. Stát pro ně chystá ubytování v bývalé univerzitní budově v obci Gabčíkovo nedaleko rakouských a maďarských hranic.

„Českou republiku Rakousko o nic podobného nepožádalo,“ uvedl ministr vnitra Milan Chovanec na dotaz serveru ECHO24.cz, zda podobná jednání probíhala i mezi Prahou a Vídní. „I kdyby však o něco takového požádali, nevidím v současné chvíli jako reálné, že bychom jim mohli vyhovět,“ dodal.

Na Českou republiku se naopak obrátilo Maďarsko s prosbou o zapůjčení stanů pro ubytování běženců na jejich území, čemuž česká strana kladně vyhověla, doplnil ministr. 

Kaliňák: Jsme přátelé za slunečna i v dešti

Dohoda mezi Bratislavou a Vídní o přesunu uprchlíků, která potrvá následující dva roky, má být podepsána v řádu několika dní. Slovensko však bude mít na starost pouze ubytování běženců, proces schvalování jejich žádostí o azyl bude mít i nadále v režii Vídeň. Až azyl dostanou, vrátí se tito lidé zpět do Rakouska, informuje Russia Today.

Čtěte také: V Řecku je 80 000 uprchlíků. Vláda varuje před nepokoji v táborech

„Touto iniciativou ukazuje Slovensko svou solidaritu. Je to sice malý krok, ale vysílá významný signál,“ pochvaluje si plánovaný postup rakouská ministryně vnitra Johanna Mikl-Leitnerová.

Její slovenský protějšek Robert Kaliňák to vnímá jako způsob, jak se svému západnímu sousedovi odvděčit za jeho významnou podporu v roce 2007, kdy Slovensko vstupovalo do Schengenského prostoru. „Nejsme přátelé jen za slunného počasí, jsme přátelé i do deště,“ nechal se slyšet ministr.

Čtěte také: Syrská katastrofa: ze země utekly kvůli bojům čtyři miliony lidí

Mezi ochránci lidských práv však vyvolalo rozhodnutí o přesunu uprchlíků neskrývané zděšení, šéf rakouské větve Amnesty International Heinz Patzelt to dokonce označil za „nechutný horor“. Kritikou nešetří ani rakouská strana zelených, která plánovaný krok považuje za „vyhazování azylantů a „neoliberální logiku“, že by vše, včetně lidských práv, mělo být co nejlevnější.

Počet žadatelů o azyl v Rakousku se podle Vídně v lednu až dubnu letošního roku zvýšil o 160 procent. Rakousko již v polovině června oznámilo, že přestane vyřizovat další žádosti o azyl, a začalo apelovat na další země Evropské unie, aby přispěly větší měrou k přebírání přistěhovalecké vlny.

Čtěte také: Česko přijme během dvou let 1500 uprchlíků, rozhodla vláda

O přerozdělování běženců na dobrovolné bázi se ve čtvrtek jednalo na neformálním zasedání ministrů spravedlnosti a vnitra zemí Evropské unie, kterého se za Českou republiku zúčastnil právě Chovanec.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články