Polovina Němců souhlasí s Pegidou: ‚Média lidem lžou‘

Veřejné mínění ohledně uprchlíků

Polovina Němců souhlasí s Pegidou: ‚Média lidem lžou‘NOVÉ
Příznivci Pegidy v Drážďanech. Foto: Foto: Facebook/Pegida
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nedávný průzkum v Německu říká, že překvapivě až 44 % Němců nevěří tamním médiím. Ta často útočí na protiislámské hnutí Pegida, které naopak obviňuje německá média z toho, že lidem pravidelně lžou. Nyní s hnutím Pegida ale téměř polovina respondentů vyslovila v tomto ohledu souhlas.

Celých 44 % z 1000 dotazovaných lidí ve výzkumu společnosti Forsa Institute souhlasí s tvrzením, že mediální výstupy jsou řízené z vrchu, a proto šíří zkreslené a nepřesné zprávy.

„Jsme daleko od svobody projevu,“ tvrdí Norbert Bolz, komunikační výzkumník na Technické univerzitě v Berlíně, v rozhovoru pro německou rozhlasovou stanici Deutsche Welle. Média podle něj ukazují obrázky dobře integrovaných přistěhovalců, ale aby byl obraz kompletní, musely by podávat zprávy i o negativních aspektech tohoto jevu. Bolz říká, že mnoho mediálních výstupů je pod vlivem levicového intelektuálního diskurzu, který je v Německu velmi silný.

Německý rozhlas Deutsche Welle, jenž analyzuje výsledky výzkumu, upozorňuje na často ukvapené a hodnotící články některých německých médií. Německá společnost, která má s imigranty často osobní zkušenost, pak nechová ke svým sdělovacím prostředkům plnou důvěru.

Mezinárodní srovnání vedené Nadací Erharda Ludwiga také ukázalo, že němečtí novináři vnímají svou roli jinak než jejich kolegové po celém světě. „Jsou horliví pro věc, a bojují za něco místo toho, aby o tom podávali zprávy,“ říká německý novinář a ekonom Roland Tichy.

Někteří komentátoři předpokládají, že se zvyšováním využívání internetových zdrojů je interpretační svrchovanost novinářů u konce. Alternativou jim jsou například názorové blogy, kde mají všechny názorové proudy stejný prostor a i zde můžeme hledat základy pochybností o pravdivosti mainstreamového zpravodajství.

Lutz Hachmeister, odborník na komunikaci, říká, že deziluze německých občanů může pramenit z propojení novinářů s politiky a průmyslem, které lidé vnímají, a vzbuzuje v nich pocit, že média nejsou dostatečně nezávislá. Přesto si Hachmeister nemyslí, že by německá média byla řízena elitami.

Čtěte také: Musíme čelit hrozbě, hřímal v Praze šéf Pegidy. Zasahovali i těžkooděnci

Čtěte také: Německá vojenská letadla začnou deportovat odmítnuté běžence

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články