Portugalské volby probudily řeckého strašáka
Portugalské volby měly dopadnout lépe než v Řecku. Také Portugalsko se propadlo do takřka nezvladatelných dluhů a hluboké recese, ovšem Portugalci na rozdíl od Řeků dokázali vlastními silami odvrátit státní bankrot. Teď už jen stačilo, aby svůj ekonomický úspěch potvrdili rozumným rozdělením hlasů ve volbách. Jenže volby dopadly v řeckém stylu.
Paroubkovo vítězství
Prvním evropským premiérem, který byl znovu zvolen i poté, co tvrdými úsporami zachránil svou zemi před krachem, se stal v neděli Portugalec Pedro Passos Coelho. Tento výklad použil britský Financial Times a spolu s ním i další, například švýcarský Neue Zürcher Zeitung a španělský El País. Posledně jmenovaný deník dokonce připojil výklad, že Passos Coelho převzal v ekonomickém ohledu chromého pacienta, kterého naučil chodit o berlích. Není divu, že mu Portugalci důvěřují, že pacienta v příštím volebním období uzdraví úplně.
Ovšem všechny zmíněné komentáře jen dokazují, jak často bývá přání otcem myšlenky. Coelhova vládní koalice Kupředu, Portugalsko složená ze dvou občanských stran sice volby opravdu vyhrála s osmatřiceti procenty, ovšem do sněmovny se dostaly už jen tři levicové strany. Socialistická strana vládnoucí před rokem 2011 získala 32 procent hlasů, o dalších 18 procent se rozdělily leninsko-trockistický Levý blok s komunisticko-ekologickou Demokratickou jednotnou koalicí. Passos Coelho vyhrál, protože značná část voličů ocenila jeho reformy, jenže 122 křesel v parlamentu o 226 poslancích kontrolují levicové strany, které prohlašují, že Coelhova vláda zbídačila svými úspornými reformami většinu obyvatelstvu.
Dosavadní premiér prohlásil, že nastala vážná politická krize a vyzval šéfa socialistů, lisabonského starostu Antónia Costu, ať ji jde spolu s ním vyřešit založením velké koalice. Zároveň ovšem obě radikální levicové strany Costovi nabídly podporu při sestavení vlády. Na reakci šéfa socialistů se čeká.
Z pohledu Čechů je situace jasná. Passos Coelho vyhrál volby stejně jako Jiří Paroubek v roce 2010 a na vládu si těžko může činit nárok. Ovšem v Portugalsku v této chvíli není vůbec jasné, že se uskuteční plán B, kdy kabinet sestaví strany na dalších místech.
Když ani zázrak nestačí
Není divu, že ostatní evropští politici a ekonomové Coelha tak vysoko oceňují. Převzal zemi v roce 2011 s rozpočtovým schodkem přes 11 procent a čtyřprocentním poklesem ekonomického výkonu. Letos se očekává růst ekonomiky o jeden a půl procenta a přitom se schodek zřejmě sníží na tři procenta. Zajistily to reformy, při kterých se snížily výdaje na státní správu, uvolnila pravidla pro propouštění zaměstnanců a zvýšily daně z příjmu i z přidané hodnoty. Portugalsko se stalo vzorným žákem Evropy, které prokázalo, že i periferní země mohou své hospodářství přizpůsobit nárokům, které na ně klade společná měna.
Teď se však může stát, že do vlády nastoupí levice, která rychle zapomene na Coelhovy sliby mezinárodním organizacím třeba o tom, že už v roce 2019 bude země hospodařit bez deficitu. Může tak vyvolat stejné konflikty s Mezinárodním měnovým fondem, Evropskou komisí a jinými institucemi, jaké vznikly po nástupu radikálně levicové Syrizy do čela řecké vlády.
Na otázku, proč pravicové vládě Portugalska nakonec obhajoba nevyšla, i když k tomu měla všechny předpoklady, se odpovědi teprve hledají. Jednu z nich nabízí Neue Zürcher Zeitung. „Portugalsko může sloužit Řecku za příklad, jak zlepšit efektivitu výběru daní,“ píší švýcarští novináři a uvádějí dvě hlavní změny, které však mohly být pro tradiční voliče pravice značně nepříjemné. Portugalské firmy musí od roku 2013 (stejně jako české od příštího roku) posílat kontrolní hlášení finančním úřadům, který tak může lépe dohlížet na odvody DPH. V Portugalsku to řada podnikatelů považovala za šikanu. Bez velkých protestů se v malých obchodech a kavárnách zavedly registrační pokladny s fiskální pamětí, ovšem řada obchodníků svou živnost prostě zavřela a neplatí daně vůbec. Podle Eurostatu ubylo v období 2012-2014 celkem 66 tisíc živnostníků. „Existují indicie, že šedá ekonomika tím spíše posílila,“ připustil neúspěch jedné z reformu Neue Zürcher Zeitung.
Na řadě je Španělsko
Jednání o koalici bude klíčové nejen pro další vývoj Portugalska, ale především pro celý Pyrenejský poloostrov. Za dva měsíce bude také ve Španělsku obhajovat svůj mandát pravicová reformní vláda. Lidovci premiéra Mariana Rajoye však v průzkumu Metroscopia zaostávají o procento za sociálními demokraty, kteří mohou podle předpovědí získat ve sněmovně těsnou většinu s radikálně-levicovým hnutím Podemos. Takové politické řešení může mezi španělskými voliči získat na popularitě, pokud také portugalští socialisté dokážou smluvit vládní koalici s radikály.