Drama na Maltě: únosci letadla propustili pasažéry, žádají o azyl

NEKLIDNÉ VÁNOCE

Drama na Maltě: únosci letadla propustili pasažéry, žádají o azylAKTUALIZUJEME
Cestující opouštějí unesené letadlo. Foto: Reprofoto: The Times of Malta
4
Svět
Echo24
Sdílet:

Únosci libyjského letadla, které v pátek před polednem přistálo na Maltě, se vzdali a byli zatčeni. Oznámil to maltský premiér Joseph Muscat. Ještě předtím únosci uvedli, že na Maltě chtějí požádat o politický azyl. Podle zahraničních médií jde o stoupence bývalého libyjského vůdce Muammara Kaddáfího, který byl zabit při revoluci v říjnu 2011. Dvojice únosců původně hrozila, že stroj s více než stovkou lidí na palubě odpálí.

Podle maltského premiéra vyšli dva únosci z letadla spolu s posádkou stroje poté, co propustili všech 109 cestujících na palubě. Jeden z únosců předtím telefonicky hovořil s libyjskou televizí a řekl jí, že stojí v čele organizace s názvem Fatah Džadíd (Nové dobytí). Představil se jako Músá Šáha.

Na palubě se původně kromě dvojice únosců nacházelo 116 lidí (109 cestujících a 7 členů posádky). Únosci v předchozích hodinách pasažéry postupně propouštěli, jako první letadlo opustily ženy a děti.

Únos letadla cestujícího na vnitrostátní lince mezi libyjskými městy Tripolis a Sabhá oznámil pilot řídící věži v Tripolisu. „Pilot se velmi snažil s letadlem přistát v určené destinaci, ale únosci mu to nedovolili,“ řekl jeden z bezpečnostních představitelů na letišti v Tripolisu.

Podle maltské televize únosci původně varovali, že mají ruční granáty a že jsou připraveni stroj vyhodit do povětří. Maltští vojáci zaujali pozice několik set metrů od letadla stojícího na runwayi, kterému 45 minut po přistání stále běžely motory. Všechny lety, které měly přistát na mezinárodním letišti na Maltě nebo z něj odstartovat, byly zrušeny či odkloněny.

Maltský premiér krátce po únosu Joseph Muscat na twitteru uvedl, že „byl informován o potenciálním únosu letadla z vnitrostátního libyjského letu, které bylo přesměrováno na Maltu“. Bezpečnostní síly jsou v pohotovosti, dodal Muscat.

Jeden z únosců dříve prohlásil, že je „stoupencem (bývalého libyjského vůdce Muammara) Kaddáfího“.

Libye se propadla do chaosu po pádu režimu dlouholetého diktátora Muammara Kaddáfího, kterého svrhla lidová revoluce za pomoci některých západních států na počátku roku 2011. Na základě jednání různých frakcí zprostředkovaných OSN vznikla na počátku roku vláda národní jednoty, která však stále nemá pod kontrolou celou zemi. Některé regiony jsou pod kontrolou různých ozbrojených milic, včetně radikální organizace Islámský stát.

Čtěte také: Únosy, politické procesy. Krymské Tatary decimují už dva a půl roku

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články