1 Divný případ s velmi divným mužem

Zrzek chystal atentát na Charlese, aby se na trůn dostal zrzavý Harry

, NOVÉ

Témata: ,

Londýnský soud dnes nařídil psychiatrickou léčbu na dobu neurčitou pro 37letého Marka Colborneho, kterého v září shledal vinným z přípravy teroristických útoků. Ve svém deníku odsouzený psal například o úvahách na spáchání atentátu na prince Charlese a podávání jedu „neárijcům“. Podle britských médií chtěl „ryšavý extremista“ Colborne zastřelit prince Charlese, aby uvolnil cestu na trůn princi Harrymu, který má stejně jako odsouzený zrzavé vlasy.

Colborne se podle prokuratury přirovnával k norskému masovému vrahovi Andersi Breivikovi, který v roce 2011 v Norsku povraždil 77 osob. Mimo jiné prý psal o kyanidovém útoku na „neárijce“ a shromažďoval příslušné chemické látky a knihy o jedech.

„Chci masové represálie, masový atentát, který upozorní na naše utrpení. A to nejen moje, ale všech mých bratří ve světě. Chci, aby svět byl svědkem mé proměny z představitele ubohé a ušlapávané obce zrzavých na teroristu,“ napsal podle agentury AFP například v deníku.

„Je to velmi divný případ s velmi divným mužem,“ řekl při vynesení rozsudku soudce John Bevan. Colborna podle webu BBC označil za „zjevně nebezpečného“ muže, jehož „ohromně násilnické představy“ vzbuzují vážné obavy.

Colborne se podle žalobců cítil být odcizený a odstrkovaný jakožto muž bílé pleti s rezavými vlasy. Na svou obhajobu tvrdil, že jeho poznámky v deníku byly pouhými „výlevy zloby“, které činil poté, co přestal brát léky na deprese.

Muž byl zatčen loni v červnu, ale soud nejdříve v květnu nedospěl k žádnému verdiktu. Až obnovený proces vedl v září k jeho usvědčení z plánování teroristických činů.

 

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.