Čechům zničili piškoty, Britům teď čokoládu. Mondelez mění Toblerone

POKRAČOVÁNÍ PIŠKOTOVÉ AFÉRY?

Čechům zničili piškoty, Britům teď čokoládu. Mondelez mění TobleroneAKTUALIZOVÁNO
Čokoláda Toblerone Foto: Repro: Mondelez International / Youtube
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Známá čokoláda Toblerone změní po 108 letech svůj tvar. Kvůli úsporám a snaze nezvyšovat cenu výrobku, chtějí majitelé ve Velké Británii prodloužit mezery mezi trojúhelníky. Zákazníci se proti změnám bouří a o novince mluví jako o největší hlouposti. Se společností Mondelez, která čokoládu vyrábí, mají přitom špatné zkušenost i sami Češi. Těm totiž společnost změnila tvar i složení oblíbených piškotů.

Samotná společnost uvedla na svých Facebookových stránkách, že z důvodu vyšších nákladů chtějí snížit gramáž výrobků ve Velké Británii. Změna se dotkne nejen hmotnosti, ale také vzhledu čokolád. Ušetřit chtějí tím, že prodlouží mezery mezi jednotlivými trojúhelníky. Informaci zveřejnil deník The Guardin.

Společnost se v prohlášení snažila odlehčit změny tím, že se změna tvaru týká pouze dvou výrobků se změněnou gramáží. Zákazníci i přesto začali do komentářů pod prohlášení psát své znepokojení. Ve většině hlasů se shodovali, že nový vzhled už nebude připomínat zaběhnutou a slavnou značku. „To je nejhloupější rozhodnutí které jsem kdy slyšel. Vlastníte originální čokoládovnu s velkou historií, která se proslavila svým tvarem a radši ušetříte peníze a změníte vzhled?,“ ptá se uživatel Michał Tat.

Ve spoustě komentářů se objevují negativní hlasy, které obviňují nedávný brexit. Ten vedl podle uživatelů ke zvýšení cen a snaze co nejvíce ušetřit. To popřel mluvčí společnosti Mondelēz International, pod které spadá čokoládovna Toblerone.

Skončí jako české piškoty?

Česko má přitom vlastní zkušenost se společností Mondelez, a to kvůli tradičním piškotům Opavia. Firma totiž výrobu přesunula do Polska a s tím došlo také ke změně tvaru a především chuti oblíbené české pochoutky. Piškoty jsou nyní světlejší, tvrdší a mají oválný tvar podobný malému citronku. Lidé si poté stěžovali i na další výrobky z produkce společnosti, které už nejsou to, co bývaly. Kritizovali například arašídové tatranky bez arašídů nebo máslové sušenky bez másla.

Čokoládu Toblerone začali vyrábět v Bernu v roce 1908 Theodor Tobler a Emil Baumann. Název čokolády vznikl zkřížením příjmení Toblera a italského výrazu pro turecký med- torrone. Trojúhelníkový tvar má znázorňovat horu Matterhorn ve švýcarských Alpách. Podle mnohých se ale jedná o mýtus. Synové Toblera v pozdějších rozhovorech tvrdili, že jejich otec získal inspiraci v pařížském divadle Folies Bergeres, ve kterém tanečnice předváděly pyramidy na svých vystoupeních.

Čtěte také: Čokoládová válka. Mars má zakázaný prodej lentilek

Rozuzlení Piškotygate. Opavia opravdu klame, potvrdil rozbor

Sdílet:

Hlavní zprávy

×

Podobné články