Rakouské prezidentské volby se budou opakovat, rozhodl ústavní soud

Soud zrušil volby

Rakouské prezidentské volby se budou opakovat, rozhodl ústavní soudAKTUALIZUJEME 3
Svět

jh Echo24

Rakouský ústavní soud v pátek zrušil výsledek květnového druhého kola prezidentských voleb kvůli nesrovnalostem při sčítání korespondenčních hlasů. Hlasování se bude opakovat v celém Rakousku. V květnu zvítězil bývalý předseda Zelených Alexander Van der Bellen nad kandidátem pravicově populistické Svobodné strany Rakouska (FPÖ) Norbertem Hoferem jen o 30 863 hlasů. Ministr vnitra v úterý navrhne nový termín voleb.

Je to vůbec první případ v demokratické zemi, kdy soud zrušil prezidentské volby a nařídil jejich opakování.

Výsledek voleb napadla u soudu FPÖ. K nesrovnalostem mělo dojít při korespondenčním hlasování, jehož využilo zhruba 570 000 lidí. Podle deníku Die Presse se problémy objevily asi u 60 000 hlasů, které byly sečteny ještě před stanovenou hodinou pro otevření obálek, ty navíc zřejmě v některých případech otevírali lidé, kteří k tomu neměli oprávnění.

Čtěte také: Rakousko v občanské válce. To by ještě chybělo

Předseda ústavního soudu Gerhart Holzinger ve zdůvodnění rozsudku uvedl, že neexistují žádné indicie o tom, že by členové volebních komisí s odevzdanými hlasy manipulovali. Podle něj je ale pro zpochybnění výsledků voleb postačující už skutečnost, že k takovým manipulacím kvůli chybám při otvírání obálek vůbec mohlo dojít. Chybný postup se podle něj týkal téměř 78 000 hlasů, což by vzhledem k těsnému rozdílu mezi kandidáty stačilo ke změně celkového výsledku.

Holzinger zdůraznil, že cílem ústavního soudu není rozhodovat o vítězi a poraženém. „Volby jsou základem naší demokracie a ústavní soud ji musí udržovat funkční. Naše rozhodnutí má posílit důvěru občanů v náš právní stát a v demokracii,“ řekl.

Čtěte také: Při prezidentské volbě se porušila pravidla, tvrdí svědci

Soud si předvolal na devadesát svědků, řada z nich nesrovnalosti potvrdila. Členové volebních komisí jako důvod označili většinou nedostatek času na sčítání. Odmítli však, že by mělo porušení formálních předpisů nějaký vliv na konečný výsledek hlasování.

Kvůli zrušení výsledků voleb nebude možné, aby Van der Bellen převzal vedení země po odcházejícím prezidentovi Heinzi Fischerovi. Prezidentské pravomoci proto od 8. července převezme předsednictvo rakouského parlamentu, jehož členem je mimo jiné Hofer.

Ministr vnitra Wolfgang Sobotka už v polovině června v televizi ORF řekl, že v případě zrušení výsledku voleb by mohli Rakušané znovu hlasovat letos na podzim, konkrétní datum ohlásí příští úterý.

Čtěte také: Anulování voleb v Rakousku je ve vzduchu. Stát se chystá na opakování

Odstupující prezident anulování vítá

Podle dosluhujícího prezidenta Fischera je dobře, že se volba jeho nástupce bude opakovat. V opačném případě by mohly vzniknout pochybnosti o právu nového prezidenta stanout v čele státu, řekl Fischer novinářům.

Odstupující prezident také podotkl, že by nikdo neměl zpochybňovat rozhodnutí ústavního soudu. Zároveň je podle něj nutné zajistit, že při opakovaném druhém kole budou členové volebních komisí důsledně dodržovat všechny předpisy. Za pravděpodobný termín nových voleb označil Fischer září. Nejpozději by podle něj měli jít Rakušané k urnám v říjnu.