3 Falešný titul? Nikoliv

‚Profesor Ošťádal‘. UK přehlídla, že ho Zeman odmítl

NOVÉ

Témata:

Profesor Ivan Ošťádal. Tak Univerzita Karlova informuje na svém webu o jednom z docentů, které prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat profesory. Podle školy jde o administrativní nedopatření: od ministerstva školství totiž už v dubnu dostala informaci, že se Ošťádal profesorem stane, a údaje zanesla do systému. K jeho následné kontrole po Zemanově otočení už ale nedošlo. Nicméně podle některých akademiků i poslanců Ošťádal i další dva docenti už fakticky profesory jsou. A může se s nimi tak jednat.

Titul profesora má Ošťádal nejen na webu školy, ale i ve vnitřním informačním systému univerzity. Deník ECHO24.cz si toho všiml 7. května, tedy v den, kdy měl Miloš Zeman Ošťádala a dalších 44 jeho kolegů jmenovat profesory. I když škola o špatném údaji nevěděla, není vyloučeno, že na webu zůstane. Někteří akademici se už totiž vyslovují pro to, aby se k odmítnutým docentům přistupovalo jako k profesorům.

„V zásadě oni už profesory jsou. Splnili všechny podmínky. Mohli by pobírat profesorský plat a šel bych dokonce tak daleko, že by se jim klidně mohlo říkat profesoři,“ reaguje bývalý rektor Univerzity Karlovy a současný člen její vědecké rady Václav Hampl.

Podle něj se musí co nejdříve vyřešit nejen aktuální spor o jmenování profesorů, ale i to, aby k podobným hádkám nedocházelo každý rok. Hampl je přesvědčený, že prezident ze zákona profesory jmenovat musí.

‚Ať se obrátí na soud‘

„Pokud to skutečně neudělá, ti tři by se měli obrátit na soud s tím, že jim český stát ubírá práva, která jim dává zákon. Pořád doufám, že prezident nepůjde tak daleko, že by pohrdal zákonem a rozhodnutím soudu. Nechci ani domýšlet, kde by to pak celé mohlo skončit,“ dodává Hampl.

Podobný názor zaznívá i mezi poslanci. Deníku ECHO24.cz ho už ve středu jako první nabídl šéf školského výboru sněmovny, profesor Jiří Zlatuška: „Musí to skončit tak, že budou jmenováni. Všemi řízeními zdárně prošli. Pokud jmenováni nebudou, je tu podle mě velký neformální prostor pro to, aby byli za profesory považováni.“

Zeman odmítl podepsat jmenování tří vysokoškolských profesorů. Kromě Ošťádala i docentů Jiřího Fajta a Jana Eichlera. U všech vadí prezidentovi jejich minulost.

Čtěte také: Pomáhal StB s poštou, tvrdí Hrad o Ošťádalovi. Tomu se hájit nechce

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.