Galerie: Svět tleskal unikátnímu umění na jezeře. Teď dílo mizí
Unikátní dílo se rozebírá
Nepopsatelné, úžasné, nezapomenutelné. Lidé se takto poslední dva týdny rozplývali nad poslední instalací konceptuálního umělce Christa. Tento umělec nemá ve zvyku vytvářet díla, která mají zdobit galerie, ani taková, která vydrží navěky. Naopak, Christovo dílo žije, omračuje davy a pak se prostě zmizí. Po 14 dnech tak skončilo i opěvované dílo Floating Piers (Plovoucí mola), které se skládalo z plovoucích barevných pontonů, ty dočasně spojily města u severoitalského jezera Iseo. Na snímky tohoto díla se můžete podívat ve fotogalerii.
Instalace Floating Piers měla u návštěvníků obrovský úspěch – po vodě se prošlo celkem přes 1,3 milionu lidí. Při nedělním slavnostním ukončení lidé oblečení v bílém jako poctu původem bulharskému výtvarníkovi vytvořili 4,5 kilometru dlouhý lidský řetěz. Nyní se části instalace rozebírají a některé se už prodávají na aukčním serveru eBay.
Plovoucí chodník na hladině jezera vznikl z 200 tisíc polyetylenových kostek pokrytých jásavě barevnou žlutooranžovou nylonovou látkou. Spojil městečka Sulzano a ostrovní Monte Isola, mezi nimiž mohli lidé poprvé projít suchou nohou. „Lidé, kteří přijeli k jezeru Iseo, zažili něco, co je možné jen jednou za život,“ uvedl jednaosmdesátiletý Christo.
Návštěvníci s ním souhlasí. Například herec Willem Defoe, který je nyní na festivalu v Karlových Varech, se nechal vyfotit, jak se válí na žlutooranžové plovoucí cestě.
@188e76 @OldCinemas strepitoso WILLEM DAFOE anche per The Floating Piers! pic.twitter.com/gD1bOQAn8M
— Roberto Dotti (@me_dotti) 25. června 2016
Nový projekt amerického umělce se záhy po svém otevření 18. června stal obrovskou atrakcí. Po pontonech se procházelo v průměru 70 tisíc lidí denně, před uzavřením cesty počet návštěvníků ještě vzrostl. Například minulý čtvrtek se podle šéfa místní prefektury Valeria Valentiho do Sulzana vydalo na 107 tisíc lidí.
Woohoo we made it to Christo's floating piers! It is really INDESCRIBABLE !!!… https://t.co/NhDVXw8H03
— Christina McFaul (@ChristinaMcFaul) 25. června 2016
Mnozí návštěvníci si však také stěžovali, že je příliš narváno. Plovoucí cesty mají jen určitou nosnost a tak si lidé museli vystát nekonečné fronty před vstupem. O to větší radost však měli, když se dostali dovnitř. Jak se dalo čekat, sociální sítě zaplavilo množství selfie fotografií.
Selfie sui #Floatingpiers (@ The @Floating_Piers - Sulzano for The Floating Piers) https://t.co/rjyGN75CX9 pic.twitter.com/3IxVOBeyTk
— Giulio GMDB (@gmdb) 25. června 2016
„Tohle místo zažilo naprosto neuvěřitelný turistický boom. Obrázky jezera Iseo viděl celý svět. Jsme Christovi za tuhle neuvěřitelnou zkušenost vděčni, protože bude mít na naši komunitu trvale pozitivní dopady,“ řekl starosta ostrovního městečka Monte Isola Fiorello Turla.
Suvenýr v podobě kousku látky použité na pontonech nyní mohou vydražit lidé z celého světa. Zatím se nabízejí zhruba za 50 eur za kus, cena ale zřejmě poroste, uvedla agentura APA.
Výtvarník Christo se proslavil v uměleckém páru spolu se svou manželkou Jeanne-Claude, po její smrti v roce 2009 ale dlouho žádná větší díla netvořil. Naposledy na sebe upozornil projektem Brány (The Gates), který byl k vidění v roce 2005 v newyorském Central Parku. Nad 37 kilometry cest vedoucích přes park nechal s manželkou postavit 7500 bran vysokých téměř pět metrů, na nichž visely pruhy oranžovožluté látky.
Christo během své kariéry proslul zejména svými „balicími“ projekty: látkou nechal pokrýt mrakodrapy, část australského pobřeží, římské hradby, živé stromy, pařížský most Pont Neuf (1985) či berlínský Říšský sněm (1995).