1 UPRCHLICKÁ KRIZE

Příliv běženců do Řecka opět roste, za 24 hodin jich připlulo 261

, NOVÉ

Témata: ,

Příliv běženců do Řecka se opět zvyšuje. V posledních 24 hodinách jich do země dorazilo přes 260. Přitom v předchozích týdnech to bylo jen několik desítek denně, upozornily v pátek řecké úřady. Ve všech případech jde o uprchlíky, kteří se dostali na řecké ostrovy ve východoegejském moři z Turecka.

Na 139 z nově příchozích dorazilo na ostrov Lesbos. Další vystoupili na ostrovech Chios, Samos, Leros a Karpathos. Oficiálně řecké úřady nyní v zemi evidují kolem 58 000 běženců. V předchozích dnech mířilo do Řecka nanejvýš 150 lidí denně a v minulých týdnech jich bylo dokonce jen pár desítek.

Do poslední 24hodinové bilance nezapočítaly úřady asi 70 přistěhovalců, kteří ztroskotali se svou lodí na opuštěném ostrůvku na jihozápadě Řecka u poloostrova Peloponés. Pobřežní hlídky je dnes zachytily na ostrově Sapientza, kde jejich loď najela v noci na mělčinu. Zatím není jasné odkud utečenci jsou.

Čtěte také: Turecko požaduje vstup do EU do roku 2023

Místo je vzdáleno vzdušnou čarou kolem 500 kilometrů od východoegejských ostrovů, kde se běženci mířící do Řecka z Turecka zpravidla vyloďují. Zhruba stejně daleko jsou ale také nejbližší břehy Libye.

Před necelým týdnem řecké hlídky u Peloponésu zadržely člun s 68 migranty.

Čtěte také: Migranti v Rakousku mají jít povinně na veřejně prospěšné práce

Před uzavřením březnové dohody mezi EU a Ankarou o vracení migrantů připlouvalo do Řecka v průměru 2000 uprchlíků denně. V dubnu denní průměr klesl na 121 migrantů, v květnu to bylo 55 lidí za den, v červnu 51 a v červenci 59.

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.