‚Nevíme, jestli se vrátíme.‘ ‚Ruská Matka Tereza‘ zemřela s Alexandrovci

OBLÍBENÁ HUMANITÁRNÍ PRACOVNICE

‚Nevíme, jestli se vrátíme.‘ ‚Ruská Matka Tereza‘ zemřela s AlexandrovciNOVÉ
Elizabeta Glinková. Foto: Foto: Wikipedia
2
Svět

vb Echo24

Mezi 92 lidmi, kteří zemřeli při nedělním pádu ruského armádního letadla, byla kromě několika desítek Alexandrovců i známá humanitární pracovnice Elizabeta Glinková. Žena, která pomáhala dětem ve válečných oblastech a také nemocným a chudým lidem v Rusku, nedávno převzala vyznamenání od prezidenta Vladimira Putina. Díky svým aktivitám si vysloužila přezdívku „ruská Matka Tereza“ nebo „doktorka Liza“.

Čtyřiapadesátiletá Glinková chtěla do válkou zmítané Sýrie doručit zdravotnický materiál. Konkrétně podle ruské stanice RT zamýšlela dodat zásoby do nemocnice ve městě Latákia. Armádní letoun Tu-154 se však cestou do Sýrie zřítil nad Černým mořem. Všichni pasažéři – včetně Glinkové – při leteckém neštěstí zemřeli.

Glinková za sebou měla mnoho let humanitární práce. Poté, co v roce 1986 emigrovala i s manželem do Spojených států, se seznámila s hospicovou péčí. Práce v hospicu jí podle vlastních slov změnila život a možná i proto po pádu železné opony iniciovala vznik hospicu v Moskvě. V roce 1999 pak otevřela první hospic v ukrajinském Kyjevě.

V roce 2007 Glinková založila humanitární organizaci Spravedlivá pomoc. Tato organizace poskytuje peníze a lékařskou péči nemocným s rakovinou, sociálně slabým rodinám, bezdomovcům a dalším potřebným lidem. Angažovala se ale i na mezinárodním poli. Například loni organizovala evakuaci nemocných dětí z Donbasu do Ruska.

Letos v prosinci jí potom prezident Vladimir Putin za její lidskoprávní aktivity udělil státní vyznamenání. Při slavnostním ceremoniálu Glinková řekla, že se brzy chystá do Sýrie. „Nikdy nevíme, jestli se vrátíme zpátky, protože válka je peklo na zemi a vím, o čem mluvím. Jsme si ale jistí, že dobro, soucit a milosrdenství jsou silnější než jakákoli zbraň,“ uvedla během ceremoniálu.

Její smrt vyvolala v Rusku velké emoce. „Byla zázračná. Dělala věci, které většina lidí považuje za nemožné,“ uvedla například její bývalá spolupracovnice pro ruský server Life.ru. Ruské ministerstvo obrany rovněž oznámilo, že po Glinkové pojmenuje vojenskou nemocnici. Zármutek nad jejím úmrtím vyjádřil i čečenský prezident Ramzan Kadyrov.

Ruské pátrací týmy v noci na úterý vyzvedly z Černého moře skříňku se záznamy o letu stroje Tu-154, který se v neděli zřítil do moře krátce po startu ze Soči. Zahynulo všech 92 lidí, kteří byli na palubě, mezi nimi asi šest desítek členů armádního uměleckého souboru Alexandrovci. Úřady podle ruských médií na základě dosavadních výsledků šetření vylučují jako příčinu nehody atentát, protože na dosud nalezených troskách ani na tělech se nenašly stopy po výbuchu nebo požáru.

Čtěte také: Potápěči vyzvedli skříňku se záznamy o zříceném letadle