1 křesťanství v Evropě

Kříže mizí bez pobouření

Témata: ,

Rozhodnutí obchodního řetězce Lidl prezentovat výrobky značky Eridanous s obrázkem ikonických modrých kostelíků na Santorini, kterým grafik uřízl kříže, aby někoho nepobouřily, zafungovalo přesně opačně a vyvolalo nevídané pobouření napříč Evropou. Pravdu nemají ti, kteří ironizují české rozhořčení nad „takovou malicherností“, řetězec měl zákazníkům co vysvětlovat i v Německu nebo Belgii. Mezitím však v Evropě rok od roku mizí stovky a tisíce křížů bez povšimnutí. Tentokrát je totiž negumuje reklamní oddělení, ale realita křesťanství v Evropě.

V Německu od roku 1996 zmizely tři tisíce křesťanských kostelů. V diecézi Trevír, existující od prvního století našeho letopočtu, plánují likvidaci stovek farností do roku 2020. Co bude s kostely? Ve Francii je většinou demolují. Jiné řešení je nasnadě, ale budí mnohem větší emoce než likvidace – zhruba čtyři miliony praktikujících katolíků mají v zemi galského kohouta k dispozici na čtyřicet tisíc kostelů. Odhadem pět milionů muslimů se musí spokojit se dvěma a půl tisíci mešitami. Samozřejmě ani všichni muslimové ve Francii svoji víru nepraktikují, současný počet mešit však nedostačuje potřebám těch praktikujících.

Zatím se ale křesťanské chrámy uzpůsobují hlavně ke komerčním účelům – v Miláně a v Dublinu se z nich stávají noční kluby. Vždy pozvednu obočí, když čtu, jak pokrokové zákony zase schválili v katolické Itálii nebo v katolickém Irsku. V obou zemích dnes tvoří praktikující křesťané menšinu populace. Stejně tak v Rakousku, Španělsku, Portugalsku nebo na Maltě. V Londýně mají z kostela bazén a v jedné z někdejších zpovědnic se nachází sauna. Z kostela v Maastrichtu je zase knihovna, v jiném kostele je prodejna nábytku, úschovna kol nebo skatepark. Kříže dávno zmizely v lokálních muzeích, zaprášených skladech nebo antikvariátech.

Pokušení ukrýt kříž se týká i křesťanských církví ochotných následovat ducha doby – a nejde jen o výstřední luterskou biskupku Evu Brunneovou ze Švédska, která v roce 2015 navrhovala odstranit kříže z dosud křesťanské modlitebny pro námořníky, aby se tak z ní stalo „inkluzivnější místo“ neurážející příslušníky jiných náboženství, především islámu. Pro dokreslení absurdity není od věci zmínit, že Brunneová je lesba a se svou partnerkou vychovává syna, což konzervativní muslimy uráží pravděpodobně mnohem víc než symboly křesťanství v křesťanské modlitebně.

I mnohé katolické kostely se proměňují v lepším případě v koncertní sály a výstavní síně, v horším v kulisy pro veselá divadla s panďuláky, která ani v nejmenším nepřipomínají obřady, pro něž byly vystavěny. Krátkodobě to možná funguje – koncert, výstava nebo představení pro děti, ať už jsou alespoň zpočátku okořeněny modlitbou, nebo ne, přivábí návštěvníky, kteří by jinak do sakrálních staveb ani nepáchli. Je to však počátek transformace chrámů v multifunkční centra s historickou výmalbou a k odklízení přebytečných náboženských artefaktů je odtud jen krůček. Většinová společnost na tom nic špatného nevidí, ale církevní představitelé by mohli.

Kříže mizí spolu s kostely jako na běžícím páse bez většího zájmu okolí. Postkřesťanská Evropa už pozůstatky křesťanské minulosti nepotřebuje, pokud zrovna nevykazují výjimečnou historickou hodnotu, a tak se jich zbavuje a pokouší se je transformovat v něco, čemu rozumí. Na jednu stranu je to pochopitelný a nezastavitelný proces. Na druhou stranu pak není divu, že korporáty přistupují na hru těch, kteří hlasitě křičí: My kříže nechceme. Kultury se běžně ztotožňují s konkrétním kultem a dříve či později se jedno náboženství vždy stane dominantním. Momentální náboženská neutralita Západu představuje unikát a vede k situacím v jiných kulturách nemyslitelným. Nahodilé pobouření sice možná přinutí Lidl příště vyfotit na obal a do letáků namísto kostelů přírodní skaliska, ale na samotném trendu nic nezmění.


Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.