Statisícové pokuty. Firmy brojí proti trestní odpovědnosti

Seznam nesvobody

Statisícové pokuty. Firmy brojí proti trestní odpovědnostiNOVÉ
Ilustrační foto Foto: Foto: Shutterstock
1
Domov
Kristýna Novotná
Sdílet:

Za individuální selhání svých zaměstnanců nemůžeme, brání se podnikatelé a živnostníci, na které míří sankce za prohřešky pracovníků. Postihy jsou podle nich nepřiměřené. Trestáni by prý navíc měli být jednotlivci, nikoli firma. Po diskutované novele zákona o trestní odpovědnosti firem, která výčet kriminálních činů ještě rozšíří, podnikatelé upozorňují i na problematičnost stávající normy.

Odpovědnost za zaměstnance vadí především autodopravcům, kteří na řidiče na cestách nemohou příliš dohlížet. „Musel bych mít vyhrazeného člověka, který by řidiče kontroloval dvacet čtyři hodin denně, zda neudělá nějakou chybu. Postihy jsou přísné a neúměrné. Úřady zahajují správní řízení často nesmyslně,“ řekl deníku ECHO24.cz majitel autodopravy z jižních Čech, který si nepřál být jmenován.

Autodopravce nedávno dostal pokutu 130 tisíc korun za to, že se jeden z jeho řidičů odchýlil z plánované trasy. „Řidič kamionu měl strávit den na odpočívadle, bylo to v Česku jen několik desítek kilometrů od jeho domova. Než aby chodil na záchod za keř, jel raději domů,“ uvedl dále podnikatel.

Sankce na něj mířila i kvůli tomu, že jiný jeho zaměstnanec během cesty v zahraničí řídil v opilosti. K incidentu došlo na jednom z italských odpočívadel pro kamiony, kde nepozornou jízdou odřel zrcátko dalšího vozu. Přivolaná policejní hlídka sice řidiči uložila pokutu, hlavní postih se ale týkal firmy. Tamní policie autodopravci na několik měsíců zabavila nákladní auto.

Tresty na autodopravce padají ale i za drobné prohřešky. „Stačí když se řidič překlikne na digitálním tachografu nebo překročí dobu na povinnou přestávku. Děje se to pochopitelně u většiny autodopravců. Řidiči přitom prochází školením. Pokuty za chyby nejsou malé, pohybují se až v řádu statisíců,“ komentoval serveru ECHO24.cz místopředseda Společenství autodopravců Čech a Moravy Lubomír Ondroušek.

Kritika postihu jde i z pravicové opozice

Podnikatelé a živnostníci jsou tak podle autodopravců sankcionováni úřady na základě objektivní odpovědnosti – kdy odpovědnost za trestný čin nese ten, kdo ho nespáchal. Shodují se, že postihy by měly mířit přímo na konkrétní zaměstnance.

S tím souhlasí také opoziční poslanec za TOP 09 Martin Plíšek. „Řidiči dopravních prostředků by za trestné činy, ať už jsou spáchány na území Česka, nebo v zahraničí, měli odpovídat sami. Firmy s jejich individuálními selháními nemají nic společného. Jde o chybnou úpravu,“ komentoval pro server ECHO24.cz Plíšek.

Kritická diskuze o trestní odpovědnosti firem se otevřela v souvislosti se schvalováním novely daného zákona. Ta aktuálně putuje na Hrad k podpisu prezidenta Miloše Zemana. Podle poslance Plíška obsahuje podobně problematická místa. Počítá také se zavedením možnosti tzv. vyvinění, která firmám umožňuje se za určitých okolností zbavit trestní odpovědnosti. Vůči tomu jsou ale podnikatelé spíše skeptičtí.

„Neposkytnutí pomoci řidičem dopravního prostředku, ale i šíření pohlavní choroby nebo loupež. Podle mého názoru jsou to trestné činy, za které by neměla být stíhána firma, ale jednotlivec,“ dodal Plíšek, který jako jeden z mála koaličních i opozičních poslanců pro návrh ve Sněmovně nezvedl ruku.

Zákon o trestní odpovědnosti právnických osob z gesce ministerstva spravedlnosti platí od roku 2012. V českém trestním řádu se tehdy ukotvilo to, že pachatelem trestných činů nemusí být pouze fyzická, tedy konkrétní osoba, ale i firma. Zákon v současnosti vyjmenovává necelých osm desítek kriminálních činů, za které mohou být firmy stíhány.

Novela zákona, kterou po vrácení Senátem definitivně minulý týden odmávli poslanci, počítá se značným rozšířením kriminalizace firem. Trestní stíhání bude nově firmám hrozit také za pomluvu, čehož se obávají především média. Opoziční TOP 09 zařadila úpravu na tzv. Seznam nesvobody, na kterém shromažďuje vládní návrhy omezující svobodu občanů.

Čtěte také: Poslanci nasazují médiím náhubek, schválili i trestání firem

Kalousek: Vláda je posedlá kontrolou, lidovci směnili pleny za svobodu

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články