Chorvati propustili zadrženého Víta Jedličku z Liberlandu

problémy recesistické republiky

Chorvati propustili zadrženého Víta Jedličku z LiberlanduAKTUALIZUJEME
Zakladatel Liberlandu Vít Jedlička Foto: Foto: web.svobodni.cz
1
Svět
Echo24
Sdílet:

Prezident samozvaného státu Liberland Vít Jedlička byl v neděli okolo třetí hodiny propuštěn chorvatským soudem na svobodu poté, co strávil noc jako zadržený. Chorvatská policie Jedličku zadržela v sobotu večer při pokusu vstoupit na území Liberlandu. 

Deník Večernji list napsal, že spolu s Jedličkou policisté zadrželi také jeho tlumočníka Svena Sambunjaka. List uvedl, že Jedlička se s policisty nejdříve setkal v obci Zmajevac, která je od Liberlandu vzdálena asi tři kilometry. Čech hlídkujícím policistům sdělil, že se chystá legálně opustit hranice Evropské unie do Liberlandu. Ti ho asi po 30 minutách nechali jít. Po vstupu do Liberlandu byl zadržen a nyní je podle chorvatského deníku na stanici ve městě Beli Manastir.

Martin Rumler se ovšem proti této verzi ohradil a novinářům napsal, že se vše podle něj seběhlo trochu jinak. Rumler tvrdí, že Jedlička nebyl chorvatskou policií zatčen kvůli překročení státní hranice Chorvatska mimo hraniční přechod, ale že byl zadržen už na území této bývalé jugoslávské republiky, aniž by hranici překročil. Žádného porušení zákona se tak podle jeho verze dopustit nemohl. 

V posledních dnech Chorvatsko zostřilo kontrolu v okolí Liberlandu, v oblasti nasadilo policejní hlídky i policejní čluny, aby zabránilo opakovaným pokusům desítek „Liberlanďanů“ do neobydlené oblasti proniknout. Přístup ze své strany hranice údajně blokuje i Srbsko.
„Svobodnou republiku Liberland“ Jedlička vyhlásil 13. dubna na území o rozloze sedmi kilometrů čtverečních nacházejícím se západně od srbského města Sombor. O místo v meandru Dunaje podle něj Chorvatsko ani Srbsko nejevilo zájem. Jedlička chce z nového státu vytvořit daňový ráj se základním principem „žít a nechat žít“.

Chorvatské i srbské úřady popírají tvrzení, že jde o území nikoho, o které nemá nikdo zájem. Ve skutečnosti jde o oblast, kterou si nárokují oba balkánské státy. Problém vyplynul z toho, že část hranice mezi nimi vytyčuje řeka Dunaj, která v tomto úseku změnila tok. 

I proti tomuto se ovšem Rumler ohradil a řekl, že není pravda, že si území Liberlandu nárokují obě sousední země. „Kdyby si území Chorvatsko nárokovalo, nebude nikoho zatýkat za údajné nelegální překročení hranic,“ uvedl v prohlášení. Zájem na sporném území pak podle něj nemá ani Srbsko.

Čtěte také: Recesistický stát Liberland má problémy s policií Chorvatska i Srbska

 

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz