Odsoudili ho za smrt dívky kvůli obřízce. Odseděl si jen tři měsíce
První egyptský lékař odsouzený za provedení ženské obřízky, při němž dívka zemřela, strávil ve vězení místo plánovaných dvou let pouhé tři měsíce. Jeho kauza přitom měla být vzorem pro další podobné případy. Ženskou obřízku, kterou egyptská vláda zakázala v roce 2008, stále podstupuje více jak polovina dívek mezi 15 a 17 lety, informuje list The Guardian.
Třináctiletá Sohair al-Bataaová zemřela v roce 2013 po podstoupení zákroku, usvědčený lékař Raslan Fadl ale dosud popírá, že by obřízku prováděl. Fadl byl při prvním procesu zproštěn viny, v roce 2015 mu však soud udělil trest dvou let a tří měsíců vězení.
Místo nástupu k výkonu trestu však nadále provozoval lékařskou praxi poblíž svého domovského města Mansoura a úřadům se přihlásil až letos v dubnu. Ještě předtím se však stihl vyrovnat s rodinou zemřelé dívky, což anulovalo jeho dvouletý trest. Fadl si nakonec ve vězení odseděl pouhé tři měsíce.
Čtěte také: AI: ‚Oficiálně neexistuješ‘. Egypt unáší a mučí lidi, dokonce i děti
To způsobilo pobouření mezi egyptskými i zahraničními lidskoprávními aktivisty, kteří doufali, že proces poslouží jako vzor pro podobné případy. Zklamání přišlo ostatně už v době rozsudku, Fadl byl sice jako první doktor usvědčen, ovšem pouze z neúmyslného zabití. Pokud by byl obžalován z vyššího trestného činu, nemohl by se jednoduše vyrovnat s rodinou, a tím uniknout vězení.
Právníci poukazují na to, že dokud se trestné činy spojené s ženskou obřízkou jasněji nedefinují, nebude žádná možnost je řádně postihovat. Egyptská vláda zakázala obřízku v roce 2008, ale podle organizace Unicef zákrok stále podstupuje 57 procent dívek mezi 15 a 17 lety. Na 54 procent žen a 57 procent dotazovaných mužů s tím souhlasí.