V okolí kandidátky Le Penové padlo další obvinění

francouzské volby

V okolí kandidátky Le Penové padlo další obviněníNOVÉ
Frédéric Chatillon Foto:

Reprofoto: YouTube/LCI

1
Svět

bp Echo24

Vyšetřování francouzské Národní fronty (FN) kvůli financování politických kampaní v letech 2014 a 2015 ukázalo na člověka, který má blízko ke kandidátce na prezidentku Marine Le Penové. Obviněn byl Frédéric Chatillon, jehož agentura zajišťuje straně vztahy s veřejností. Informoval o tom server ABC News s odkazem na francouzská média. 

Frédéric Chatillon čelí obvinění kvůli „zneužití majetku společnosti“. Obvinilo ho pařížské státní zastupitelství. Vyšetřováním kampaní Národní fronty začalo v loňském říjnu. Národní fronta se v týdnu nechala slyšet, že považuje vyšetřování za „politické manévrování“ během volební kampaně, když byli zadrženi jiní dva blízcí spolupracovníci šéfky FN. Le Penová vyzvala justiční orgány, aby tímto způsobem nezasahovaly do voleb.

Obvinění přišlo právě v momentě, kdy se ve Francii blíží prezidentské volby, které se uskuteční 23. dubna a druhé kolo je naplánované na 7. května. V boji o Elysejský palác bude podle předpokladů jeho nejvážnější soupeřkou všem uchazečům kandidátka Národní fronty Marie Le Penová.

Poslední průzkumy veřejného mínění předpovídají Le Penové vítězství v prvním kole francouzských prezidentských voleb, ve druhém kole by ale podle průzkumů měla prohrát, zřejmě s levicovým centristou Emmanuelem Macronem.

Čtěte také: Podpora Marine Le Penové raketově roste, uvádí průzkum 

Daňové úniky musí vysvětlovat Cameron, Le Penová i Porošenko