Sobotka: Vládní koalice s komunisty je možná. Když opustí svůj program

Povolební spolupráce s KSČM

Sobotka: Vládní koalice s komunisty je možná. Když opustí svůj programNOVÉ
Premiér Bohuslav Sobotka. Ilustrační foto Foto: Foto: cssd.cz
Domov

ls Echo24

Spolupráce ČSSD s komunisty by na vládní úrovni byla teoreticky možná a nebezpečí ze strany KSČM vůbec nehrozí, míní premiér Bohuslav Sobotka. Celá spolupráce by ale musela mít jasně nastavená pravidla, která by se týkala bezpečnosti České republiky. Myšlenku o povolební spolupráci vyslovil premiér v rozhovoru pro Hospodářské noviny.

Sobotka možnou budoucí koalici jednoznačně nevylučuje. Záleželo by ale na výsledku voleb do sněmovny, které se uskuteční už příští rok. Koalici si dokáže představit se stranami, které budou demokratické a budou respektovat program ČSSD. „Dokážu si představit spolupráci na základě jasných mantinelů, které se týkají bezpečnosti České republiky. Tedy nezpochybňování členství v NATO a evropské orientace vlády,“ řekl Sobotka. To by podle premiéra musela KSČM přehodnotit, což by však znamenalo opustit jejich program.

Premiér se o nápadu spolupracovat s komunistickou stranou veřejně vyslovil poté, co se o ni zmínil i ministr financí a předseda hnutí ANO. „Zaznamenal jsem, že o spolupráci s komunisty uvažuje i Andrej Babiš, takže úvahy na toto téma začínají být na politické scéně zjevně širší,“ řekl Sobotka.

Čtěte také: Babiš: Proč bychom s komunisty nemohli spolupracovat?

Současnou spolupráci s komunisty na krajské úrovni si Bohuslav Sobotka pochvaluje. Podle něj koalice fungují, jsou stabilní a pracují ve prospěch občanů. „Naše zkušenost s levicovými koalicemi není špatná, jsme připraveni v nich pokračovat,“ uvedl premiér.

Sobotka se navíc případných bezpečnostních rizik neobává. Nenapadají ho žádné konkrétní situace, kdy by komunisté mohli být v krajích nebezpeční. Podle premiéra je čtyř i osmiletá zkušenost v krajích dostatečným důkazem, že velké nebezpečí nehrozí.

Čtěte také:

Babiš: Sobotka je díky mně silný předseda, mohl jsem jednat i s Haškem

Krajský lídr ANO nevyloučil spolupráci s komunisty