Plasty devastují moře. Vědci ukázali kruté výsledky pitvy želvy

Plasty devastují moře. Vědci ukázali kruté výsledky pitvy želvy 6
Svět
Echo24
Sdílet:

Zablokovaný přívod do žaludku, propíchnutá střeva nebo otrava orgánů. Australští zvěrolékaři na pitvě mořských želv ukazují, jaké devastující účinky má plastový odpad v přírodě, a usilují o úplný zákaz výroby a používání plastových tašek.

Snímky, které zveřejnila australská organizace pro ochranu přírody Taronga ve spolupráci Taronga Zoo v Sydney, ukazují fatální vliv plastových sáčků a tašek na mořské želvy. Ty si je totiž ve vodě snadno spletou s medůzami, kterými se živí, a plastovým odpadem s poničí organizmus.

Takový odpad většinou želvám ucpe přívod do žaludku. Pokud zvíře neumře vyhladověním, mohou plasty ve větším množství i propíchnout střeva živočicha nebo vypustit do jeho těla toxické látky.

Přední veterinář z Taronga Zoo Larry Vogelnest uvedl, že 70 procent všech mořských želv, o něž se starají, pozřely právě plastový odpad, na dvacet procent z nich na následky zemře.

Čtěte také: VIDEO: Letadlo skončilo po srážce s ptákem s dírou v čumáku

Přestože používání plastových tašek a sáčků bylo zakázáno v téměř celé Austrálii, v Novém Jižním Walesu jsou stále k dostání. A právě to chtějí ochranáři změnit.

Podle Boomberg Alliance, která sdružuje na 32 různých ekologických organizací, se v Novém Jižním Walesu ročně vyhodí 61 milionů plastových tašek. „Vyřazené plastové tašky zraňují a zabíjejí zvířata ve volné přírodě a musí být zakázány,“ řekl Jeff Angel z Boomerang Alliance.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články