Plasty devastují moře. Vědci ukázali kruté výsledky pitvy želvy
Zablokovaný přívod do žaludku, propíchnutá střeva nebo otrava orgánů. Australští zvěrolékaři na pitvě mořských želv ukazují, jaké devastující účinky má plastový odpad v přírodě, a usilují o úplný zákaz výroby a používání plastových tašek.
Snímky, které zveřejnila australská organizace pro ochranu přírody Taronga ve spolupráci Taronga Zoo v Sydney, ukazují fatální vliv plastových sáčků a tašek na mořské želvy. Ty si je totiž ve vodě snadno spletou s medůzami, kterými se živí, a plastovým odpadem s poničí organizmus.
Takový odpad většinou želvám ucpe přívod do žaludku. Pokud zvíře neumře vyhladověním, mohou plasty ve větším množství i propíchnout střeva živočicha nebo vypustit do jeho těla toxické látky.
Přední veterinář z Taronga Zoo Larry Vogelnest uvedl, že 70 procent všech mořských želv, o něž se starají, pozřely právě plastový odpad, na dvacet procent z nich na následky zemře.
Čtěte také: VIDEO: Letadlo skončilo po srážce s ptákem s dírou v čumáku
Přestože používání plastových tašek a sáčků bylo zakázáno v téměř celé Austrálii, v Novém Jižním Walesu jsou stále k dostání. A právě to chtějí ochranáři změnit.
Podle Boomberg Alliance, která sdružuje na 32 různých ekologických organizací, se v Novém Jižním Walesu ročně vyhodí 61 milionů plastových tašek. „Vyřazené plastové tašky zraňují a zabíjejí zvířata ve volné přírodě a musí být zakázány,“ řekl Jeff Angel z Boomerang Alliance.