Írán propustil 'špióna' - blogera. Byl odsouzen na 19 let

Za psaní blogu do vězení

Írán propustil 'špióna' - blogera. Byl odsouzen na 19 letNOVÉ 1
Svět
Echo24
Sdílet:

Nejvyšší íránský vůdce Sajjid Alí Chameneí prominul přednímu blogerovi íránsko-kanadského původu zbytek jeho trestu. Husajn Derakšan byl v roce 2010 odsouzen k 19 letům vězení za špionáž pro Izrael a za šíření protistátní propagandy. Informovala o tom íránská média. Chameneí udělil tento rok amnestii už několika tisícům lidem.

Důvody, které vedly Chomejního, který má v Íránu ve všech státních záležitostech poslední slovo, k udělení amnestie kontroverznímu blogerovi jsou zatím nejasné. Podle rodičů blogera mohly k propuštění jejich syna po 6 letech přispět i dopisy, ve kterých prosili duchovního vůdce země o synovo propuštění.

Dnes devětatřicetiletý Husajn Derakšan je íránský prominentní bloger, který založil jeden z prvních blogů v perštině. V roce 2001 na něm mimo jiné Íráncům poradil, jak si jednoduše založit svůj vlastní blog. Výrazně se tak podílel na náhlém rozmachu blogerství, které dalo reformnímu hnutí v zemi klíčovou online platformu.

Íránské úřady Derakšana zatkly v roce 2008. Na základě dva roky staré návštěvy Izraele, kde chtěl působit jako „most mezi oběma znepřátelenými národy“, ho tamní úřady obvinily „z paktování s vládou nepřátelské země, šíření propagandy proti státnímu establishmentu, propagaci kontrarevolučních skupin, z rouhání proti islámu a z provozování obscénních stránek.“

Čtěte také: Chameneí sepsal metody, jak zničit Izrael

O dva roky později ho soud odsoudil k více než 19 letům vězení v nechvalně známé věznici Evin pro politické vězně. Později mu soud trest snížil na 17 let.

Derakšan, který je přezdívaný jako íránský otec blogu, je původní profesí teheránský novinář. V roce 2000 se ale přestěhoval do kanadského Toronta, odkud skrze svůj blog kritizoval íránskou vládu. Z dobrovolného exilu v Kanadě se do Íránu vrátil v roce 2008, kdy byl okamžitě zatčen.

Na začátku tohoto roku Chameneí prominul nebo zkrátil tresty tisícům vězňům. Většinou se jednalo o odsouzené za krádež, kterým duchovní vůdce udělil amnestii u příležitosti výročí narození Proroka Mohameda. Další amnestie přišla v březnu u příležitosti islámské revoluce roku 1979.

Čtěte také: Írán přišel kvůli uvězněné studentce o volejbalový šampionát

Írán popravil mladou ženu. Zabila muže, který ji chtěl znásilnit

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz