John Mucha neuspěl. Slovanská epopej patří Praze, rozhodl soud

Slovanská epopej

John Mucha neuspěl. Slovanská epopej patří Praze, rozhodl soudNOVÉ
Alfons Mucha během práce na Slovanské epopeji Foto:

Foto: Wikimedia Commons

1
Panorama
Echo24
Sdílet:

Vlastníkem cyklu obrazů Slovanská epopej je Praha. Dnes to potvrdil soud, který nepravomocně zamítl žalobu příbuzného malíře Alfonse Muchy na určení vlastnictví. John Mucha tvrdil, že kulturní památka se nikdy nestala majetkem hlavního města, protože Praha nesplnila umělcovu podmínku a nevybudovala pro epopej výstavní prostory.

Johnovi Muchovi se nepodařilo prokázat, že vlastníkem vytvořeného díla byl jeho předek, nikoliv americký mecenáš Charles Crane.

Hlavní město zdůrazňovalo, že své vlastnictví cyklu odvozuje od rozhodnutí ministerstva kultury z roku 1993. Dále se hájilo mimo jiné tím, že vlastníkem pláten nebyl Alfons Mucha, protože jejich vytvoření si u něj objednal Crane, který je věnoval Praze.

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 1 Martina Tvrdková došla ke stejnému závěru. Smlouvu mezi Muchou a Cranem z roku 1913 vyhodnotila podle tehdy platného občanského zákoníku jako smlouvu námezdní, tedy předchůdkyni dnešní smlouvy o dílo. Crane byl podle ní objednatelem díla, Mucha zhotovitelem. V následných protokolech o předání obrazů městu je jako dárce vždy uveden právě Crane.

John Mucha zdůvodnil podání své žaloby tím, že se snažil zabránit zapůjčení díla do Asie, kam epopej letos v únoru odcestovala. Obává se, že se obrazy poškodí. Tvrdí, že malíř je daroval českému národu a nepřál by si, aby se vyvážely do ciziny.

Dvacítka velkoplošných obrazů inspirovaných slovanskou mytologií a dějinami českého národa bude do června k vidění v Tokiu. Původně se měla poté přesunout do Číny, ministerstvo kultury to však nepovolilo.

Čtěte také: Slovanská epopej má dostat od Prahy vlastní budovu

Sdílet:

Hlavní zprávy

Týdeník Echo

Koupit
×

Podobné články