1 NOVÁ HILSNERIÁDA?

Současné protesty připomínají počátky nacismu, varuje Halík

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Stačí nahradit židy muslimy a máme tu hilsneriádu, varuje teolog Tomáš Halík. ,,Ti lidé, kteří nadšeně pokřikují, když k nim mluví Adam Bartoš nebo Konvička, to jsou lidé, kteří čekají na nového Hitlera!“ řekl v pořadu Jak to vidí pro Český rozhlas Dvojku a dodal, že podle něj je hysterie kolem uprchlíků zbytečná. ,,Vždyť tady žádní nejsou, vždyť od nás utíkají,“ prohlásil Halík.

Teolog, profesor a prezident České křesťanské akademie Tomáš Halík je podle svých slov hluboce otřesen stavem české společnosti. „Ty nálady jsou šílené,“ podotkl Halík v rozhovoru pro Český rozhlas a upozornil na to, jak se některým demagogům včetně prezidenta republiky podařilo morálně zkazit klima v naší společnosti. Podle něj je to, co hlásá pan prezident Zeman o řízené invazi muslimů, která má za cíl poislámštit Evropu, prostě nesmysl.

,,Tady, kde lidé neviděli muslima, vesnice demonstruje ´my je tady nechceme´. Viděl jsem přenos ze zastupitelstva, kde lidi křičí ´je jich tady 40, za rok jich bude milion´. Jsou tady masové demonstrace proti muslimům, pobodaný muslim, vypálené středisko. To skutečně začíná tak, jak začínal nacismus!“ upozornil teolog Halík.

Na námitku, že to, co říká prezident Zeman, hlásá hodně lidí, odpověděl Halík, že tím se to stává ještě více nebezpečným. ,,Je to přesně to, jako když nacisté tvrdili, že židé potřebují krev křesťanských panen do macesů. Má to stejnou hodnotu. Je to jen poplašná zpráva vyvolávající strach a nenávist!“ řekl a apeloval na posluchače, aby se podívali na nový televizní film Zločin v Polné. ,,To je jako přenos z dnešní doby. Stačí nahradit ty židy muslimy a jsme v dnešní době,“ prohlásil.

Podle Halíka je také zásadní, jak lidé nepřesně odlišují islám a islamistický terorismus, jaký dělá organizace Islámský stát. „Jim nejde o zabíjení lidí. To je jen prostředek. Jim jde o to, aby vyvolali válku mezi islámem a Západem,“ uvedl s tím, že ,,se hraje o postoj 1,6 miliardy muslimů, kterým se snaží islamisté namluvit, že Západ nenávidí islám jako takový“.

Na závěr Tomáš Halík podotkl, že lidé, kteří mají na uprchlíky odlišný názor než demonstranti, sklízí pouze nenávist. ,,Je potřeba se nebát a postavit rozum proti hysterii,“ vyzval a jako příklad uvedl prezidenta T. G. Masaryka: ,,Také Masaryk musel mít odvahu postavit se proti většinovému mínění českého národa, který ho prohlašoval za zrádce, vypískával ho, napadal ho.“

Čtěte také:

Halíkovo uprchlické desatero? Kněz nemá věřící politicky rozdělovat

Zemanovy výroky o islámu jsou hloupé, říká Halík

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.