Bitva o argentinský dluh nabírá obrátky

Země v bankrotu

Bitva o argentinský dluh nabírá obrátky
George Soros Foto: Foto: Wikimedia.org
1
Ekonomika
Sdílet:

Argentina v bankrotu nalezla silného spojence v bitvě proti predátorským hedgeovým fondům a možnost splácet svůj dluh a vyjít z úpadku.  Fondy Quantum Partners LP, za kterými stojí miliardář a investor George Soros, podaly k správcovské bance Bank of New York Mellon žalobu o nevyplacenou splátku argentinského dluhu v rozsahu 226 milionů eur, v přepočtu téměř 300 milionů dolarů. Spojila se s dalšími investory, mezi které patří i silná Hayman Capital Management miliardáře Basse. Ti nárokují celkem 1,3 miliardy eur, vyplývá z dat Bloomberg. Naplno tak rozhořela bitva protřelých fondů a právnických es o dluh Argentiny.

Na druhé straně barikády stojí zejména Elliott Management miliardáře Paula Singera, která zablokovala soudními podáními a verdikty ve Spojených státech možnost Argentiny splatit novější dluh, dokud se s Elliott nevyrovná za směnu dluhu v roce 2001 při velkém argentinském bankrotu. Soudní verdikt zakázal bance BNY Mellon argentinským věřitelům poslat řádnou splátku argentinského dluhu, která připadala na přelom června a července. Banka tvrdí, že nemůže postupovat proti soudnímu verdiktu, Bass zase, že v roli trustee jednoduše jako trustee nefunguje a je to důvod k žalobě na ni. „Naše úrokové splátky se řídí britským právem, kde žádný verdikt není. A dokud není, tyto úroky nám dluží,“ uvedl Bass na adresu BNY Mellon.

Čtěte také: NWR ve čtvrtletí prodělala 30 milionů eur, s věřiteli se prý dohodne

Singer má za sebou vedle Argentiny také žaloby na Peru či Kongo, také za jejich selhání při splácení dluhů. Singerovy fondy Elliott před rokem 2001, kdy Argentina zbankrotovala, nakoupily její dluh za 95 miliard amerických dolarů. Následně odmítly přistoupit na podmínky směny dluhu a dle pozdějších soudních verdiktů ve Spojených státech těm, co řekli ne, Argentina dluží 1,5 miliardy dolarů. Ta to odmítá. Mimo jiné se bojí, že pokud kývne, objeví se další nároky těch investorů, kteří na směnu, znamenající krácení jejich pohledávek, přistoupili.

Argentina složila za účelem výplaty cizoměnových dluhopisů země do BNY Mellon ve Spojených státech dne 26. června 2014 sumu 539 milionů dolarů. Nesložila ale zdroje k úhradě staršího dluhu zlomku „odmítačů“ z roku 2001 a americký soud tyto prostředky zablokoval. Argentina tak splátku neuhradila a dostala se do technického bankrotu. Soudce Thomas Griesa BNY Mellon zakázal platbu věřitelům Argentiny učinit. Bankrot vstoupil v platnost na konci července poté, co se Argentina s věřiteli dohodnout nedokázala/nechtěla.

Teplota bude stoupat

Britský spor proti americkému verdiktu skrze postoj BNY Mellon vedou Soros, Bass, Knighthead Capital Management a RGY Investments, uvádí Bloomberg. Londýnská pobočka BNY Mellon, která měla úroky vyplatit, dle nich jednala ve svůj prospěch, místo povinnosti vůči věřitelům.

Čtěte také: Bude se dařit ekonomice? Jak vidí výhled ČR experti

Jiná skupina investorů do dluhopisů Argentiny, denominovaných v eurech, hodlá napadnout přímo verdikt soudce Griesy v New Yorku a poslala BNY Mellon v Bruselu a zpracovatele plateb Euroclear k belgickému soudu. Euroclear se odkázal na porušení belgického práva.

Nevyřízené účty

Nestačí Velká Británie a kontinentální Evropa, v bitvě o argentinský dluh se otevírají další fronty. Argentinská část Citigroup žaluje soudní rozhodnutí, které brání americké bance vyplatit dluhopisy Argentiny, vydané podle argentinského práva. Jiný fond vedený Davidem Martinezem, Fintech Advisory, také napadne soudní rozhodnutí Griesy. Se Singerem má dřívější nevyřízené účty z jiných sporů.

Soros v Argentině investuje

Soros, který je 23. nejbohatším člověkem planety, podle argentinského tisku BAE, což zaznamenává Bloomberg, loni na schůzce s argentinskou prezidentkou Christinou Fernandez de Kirchner dohodl investice svých fondů Soros Fund Management v zemi. Ve druhém čtvrtletí dle dat Bloomberg skrze nákup 8,5 milionu kusů akcií státem kontrolovaného ropného gigantu YPF Soros zdvojnásobil tuto ropnou investici a stal se čtvrtým největším soukromým vlastníkem ve firmě. S 21% podílem je také největším akcionářem jihoamerické zemědělské společnosti Adecoagro.

Více informací z ekonomického světa čtěte na Roklen24.cz.

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz