České sklo, z něhož pijí králové. Luxusní sklárna Moser slaví 160 let

VÝSTAVA V OBECNÍM DOMĚ

České sklo, z něhož pijí králové. Luxusní sklárna Moser slaví 160 letFOTOGALERIE
Výstava představuje i současnou tvorbu sklářství. V posledním desetiletí vznikly stovky nových vzorů. Řada z nich bodovala na designových přehlídkách, Moser například uspěl v soutěži Czech Grand Design. Foto: Foto: Moser
11
Domov
Tereza Vilímová
Sdílet:

Najde se v královských palácích, kde se z něj pije při slavnostních příležitostech, i v běžných domácnostech, kde se předává jako rodinné dědictví. Karlovarské sklo Moser patří mezi nejluxusnější značky nejen v České republice, ale i ve světě. Letos sklárna slaví 160 let od svého založení a rozhodla se výročí připomenout netradiční výstavou. Nevystavuje totiž historické vázy a nápojové sety, které je možné vidět v muzeích po celém světě. Nejúspěšnější výrobky od poloviny 19. století až do současnosti totiž vytvořila za použití někdy i zapomenutých technik znovu.

„Nevystavujeme díla z galerií, ale jedná se o nově vyrobené kusy. Třeba vytvořit tuhle vázu trvalo dva roky,“ vysvětluje umělecký ředitel společnosti Lukáš Jabůrek před vázou, která vznikala podle vzoru z 80. let minulého století. „Museli jsme se několikrát jet podívat na originál a potom experimentovat, abychom docílili původního vzhledu.“ Dodává, že práce na váze zabrala dva roky.

Váza vytvořená podle vzoru roku 1880. Práce na ní zabrala dva roky.
Váza vytvořená podle vzoru roku 1880. Práce na ní zabrala dva roky. Foto: FOTO: Moser

Smyslem výstavy tak podle jejího kurátora Petra Nového není pouze předvést nejúspěšnější výrobky sklárny, ale především ukázat, že takové produkty skláři z Moseru pořád ještě umí vyrobit. „Možná je to tak trochu vzdor tomu, co se říká o dnešní technicistní době. Že dnes lidé už neumí udělat to, co dříve. My to vyvracíme. Tady jsme ale použili techniku, která už byla zapomenuta,“ říká Nový z Muzea skla a bižuterie v Jablonci nad Nisou.

Příběh značky Moser se začal psát před sto šedesáti lety díky snu i odvaze Ludwiga Mosera, který byl nejen talentovaný rytec, ale také zdatný obchodník. „Moser věděl, pro koho sklo dělá. Od začátku chtěl, aby to byla luxusní značka,“ vysvětluje Nový. I proto Moser založil sklárnu v bezprostřední blízkosti lázní Karlovy Vary, které byly světoznámé a sjížděla se tam zámožná klientela včetně panovnických rodin.

Sklárna dělá a vždy dělala veškeré výrobky ručně. Na úplném začátku ale Moser pracoval s polotovary, které nakupoval u sklářů v Krkonoších a sám zdobil. Když se mu podařilo získat řadu ocenění, posunulo ho to dál. Brzy se stal prestižním dodavatelem císaře Františka Josefa I. a i to mu otevřelo dveře do panovnických paláců. „Stále dodáváme do prezidentských i královských paláců. Vlastně pořád udržujeme ten princip, který nastavil Moser, akorát dnes už se tím nemůžeme prezentovat, protože si to klienti nepřejí,“ říká Jabůrek.

Nejslavnější nápojový set Splendid z počátku 20. století. Pije z něj například anglická královna. Podle Jabůrka je ale součástí kdejakého královského či prezidentského paláce.
Nejslavnější nápojový set Splendid z počátku 20. století. Pije z něj například anglická královna. Podle Jabůrka je ale součástí kdejakého královského či prezidentského paláce. Foto: Foto: Moser

Sklo od Mosera vlastní například britská královna. Té daroval v roce 1947 československý prezident Edvard Beneš jako svatební dar nápojový soubor Splendid, který je považován za fenomén. Vedle britské královny z něj na své svatební hostině pil dánský korunní princ Frederik s Mary Elizabeth Donaldson v roce 2004. Obdivovateli skla od Mosera je ale podle Jabůrka celá řada známých osobností. Jako příklad uvádí zpěváka Eltona Johna. „Ten si vedle nákupu klasických výrobků nechává dělat různé rytiny na míru,“ říká Jabůrek.

Výstava, která se koná do poloviny března v pražském Obecním domě, je rozdělena do 14 zastavení. Každé z nich představuje jiné období slavné éry této značky. Vidět je tak možné vázy z druhé poloviny 19. století, za něž Moser získával nejprestižnější ocenění na tehdejších světových a průmyslových výstavách, ale také současné trendy, které zahrnují i práce studentů.

Autory lustru jsou umělecký ředitel sklárny Lukáš Jabůrek a výtvarník Filip Houdek.
Autory lustru jsou umělecký ředitel sklárny Lukáš Jabůrek a výtvarník Filip Houdek. Foto: Foto: Moser

Překvapením výstavy je křišťálový lustr Ludwig. Dílo propojuje historický a řemeslný odkaz Ludwiga Mosera a jeho syna Lea Mosera se současnými prvky designu, světla a řemeslným uměním současných mistrů sklářů a brusičů. Lustr je vysoký 220 cm, jeho průměr je 190 cm a váží téměř 200 kg. Na bohatě zlacených ramenech lustru je zavěšeno 133 ověsků z ručně foukaného a broušeného křišťálu ve zlatavé barvě skloviny topas, které jsou zdobeny oroplastikou a malovány 24karátovým zlatem.

Dvoumetrový lustr se rodil bezmála jeden rok a na jeho vzniku se podílelo kolem čtyřiceti lidí. Před vystavením v Obecním domě byl lustr představen v Paříži. Z Prahy poputuje do New Yorku, Milána nebo Tokia. 

Čtěte také: FOTOBLOG: Vídeňské rituály. U starých mistrů a Knížete

Národní muzeum pomůže památkám ve válkou zkoušené Sýri

Sdílet:

Hlavní zprávy

Weby provozuje SPM Media a.s.,
Křížová 2598/4D,
150 00 Praha 5,
IČ 14121816

Echo24.cz

×

Podobné články