1 Smolenská katastrofa

Na křídle „smolenského letadla“ jsou stopy výbuchu, tvrdí polská komise

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Nová zvláštní vyšetřovací komise tvrdí, že na troskách levého křídla polského prezidentského letounu, při jehož pádu u Smolensku v roce 2010 zemřelo všech 96 lidí na palubě včetně prezidenta Lecha Kaczyńského, našly stopy výbuchu. Informaci přineslo Polskie Radio.

Dřívější zpráva o havárii letadla, vydaná ještě za předchozí polské vlády, tehdy uvedla, že křídlo narazilo do břízy nedaleko přistávací dráhy na vojenském letišti v Smolensku, což zapříčinilo havárii letadla.

„Poškození levého křídla TU 154M nebylo způsobené srážkou s břízou … Zničení křídla začalo ještě před střetnutí se stromem…velké škody na levém křídle letadla TU 154M nesly stopy výbuchu,“ uvedla komise ve svém středečním prohlášení.

Při pádu vládního speciálu v roce 2010 zemřel polský prezidenta Lech Kaczyński, jeho manželka a 94 dalších, z nichž mnozí byli nejvyššími vládními a vojenskými představiteli.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Nová komise, kterou zřídila konzervativní strana Právo a spravedlnost, stranou vedenou bratrem tehdejšího prezidenta Jarosławem Kaczyńským, poté co se dostala k moci v roce 2015. Na začátku letošního roku komise prohlásila, že prezidentské letadlo bylo pravděpodobně sraženo výbuchem.

Komise dodala, že ruské řízení letového provozu záměrně uvádělo polské piloty v omyl o jejich lokaci, když se blížili k přistávací dráze vojenského letiště Smolensk v západním Rusku dne 10. dubna 2010.

Čtěte také: V rakvi prezidenta Lecha Kaczyńského byly ostatky dalších lidí

,

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.