1 Smolenská katastrofa

Na křídle „smolenského letadla“ jsou stopy výbuchu, tvrdí polská komise

, NOVÉ

Témata: , , , ,

Nová zvláštní vyšetřovací komise tvrdí, že na troskách levého křídla polského prezidentského letounu, při jehož pádu u Smolensku v roce 2010 zemřelo všech 96 lidí na palubě včetně prezidenta Lecha Kaczyńského, našly stopy výbuchu. Informaci přineslo Polskie Radio.

Dřívější zpráva o havárii letadla, vydaná ještě za předchozí polské vlády, tehdy uvedla, že křídlo narazilo do břízy nedaleko přistávací dráhy na vojenském letišti v Smolensku, což zapříčinilo havárii letadla.

„Poškození levého křídla TU 154M nebylo způsobené srážkou s břízou … Zničení křídla začalo ještě před střetnutí se stromem…velké škody na levém křídle letadla TU 154M nesly stopy výbuchu,“ uvedla komise ve svém středečním prohlášení.

Při pádu vládního speciálu v roce 2010 zemřel polský prezidenta Lech Kaczyński, jeho manželka a 94 dalších, z nichž mnozí byli nejvyššími vládními a vojenskými představiteli.

V Týdeníku Echo a na EchoPrime se dozvíte více, získáte je zde.

Nová komise, kterou zřídila konzervativní strana Právo a spravedlnost, stranou vedenou bratrem tehdejšího prezidenta Jarosławem Kaczyńským, poté co se dostala k moci v roce 2015. Na začátku letošního roku komise prohlásila, že prezidentské letadlo bylo pravděpodobně sraženo výbuchem.

Komise dodala, že ruské řízení letového provozu záměrně uvádělo polské piloty v omyl o jejich lokaci, když se blížili k přistávací dráze vojenského letiště Smolensk v západním Rusku dne 10. dubna 2010.

Čtěte také: V rakvi prezidenta Lecha Kaczyńského byly ostatky dalších lidí

,

Vážení čtenáři,
internetový deník Echo24 se rozhodl změnit podobu čtenářských diskuzí pod texty, které na našich stránkách publikujeme. Diskuzí se nově mohou účastnit pouze ti čtenáři, kteří jsou přihlášení a kteří mají zaplacený nějaký typ předplatného. To si můžete pořídit již od 149 korun měsíčně zde.

K tomuto kroku jsme se rozhodli kvůli neúměrně velkému počtu diskutujících, kteří nerespektovali pravidla slušné diskuze, napadali ostatní diskutéry a podobně. Navíc používali i různé anonymizéry, které jim umožňovaly se do diskuze vrátit i poté, co jim redakce jejich účet zablokovala.

Kvůli malému počtu členů redakce nebylo v našich silách neustále procházet všechny diskuze a mazat urážlivé či jinak nevhodné příspěvky. Slušní diskutující jsou nadále na našich stránkách vítáni.