Grammy ovládli Adele a David Bowie. Kožená nominaci neproměnila

umělecké ceny

Grammy ovládli Adele a David Bowie. Kožená nominaci neproměnilaAKTUALIZOVÁNO
Dawid Bowie Foto: FOTO: Wikimedia Commons
2
Svět
Echo24
Sdílet:

Britská zpěvačka Adele získala s albem 25 a písní Hello pět cen Grammy a proměnila tak všechny své letošní nominace na tyto prestižní americké ceny. Její hlavní soupeřka v 59. ročníku těchto cen americká zpěvačka Beyoncé, která byla nominovaná v devíti kategoriích, dostala dvě Grammy. Pět cen Grammy dostal posmrtně britský hudebník David Bowie a jeho album Blackstar. Česká zástupkyně – pěvkyně Magdalena Kožená – nominaci v cenu neproměnila.

Ceremoniál v jednu chvíli okořenila zpěvačka Adele, která rozlomila obdrženou cenu Grammy a polovinu předala zpěvačce Beyoncé. Adele si totiž podle vlastních slov cenu za nejlepší album roku nezasloužila. Prý ho měla dostat její kolegyně Beyoncé za album Lemonade. „Tuto cenu nemohu přijmout,“ uvedla k tomu Adele podle britského deníku The Times.

David Bowie, který podlehl rakovině loni v lednu krátce po svých 69. narozeninách, dostal čtyři zlaté gramofonky za album Blackstar. To vyšlo jen krátce před jeho úmrtím. Desku porota ohodnotila mimo jiné jako nejlepší alternativní album a nejlepší obal, Bowieho ocenila za nejlepší rockový výkon.

Na slavnostním večeru americká akademie vzpomněla i na další loni zesnulé hudebníky. Britskému zpěvákovi Georgi Michaelovi vzdala poctu jeho písní Adele, která stejně jako na loňských Grammy, zpěv přerušila a po omluvě publiku začala zpívat znovu. Byla prý rozrušená, protože si Michaela moc vážila. Zpěváka Prince připomněl písní Bruno Mars.

Slavnostní ceremoniál zahájil britský moderátor a komik James Corden, který na úvod zarapoval. „Večer si užijte, teď máme Trumpa, co bude nevíme...sešli jsme se tu bez ohledu na barvu hlasu, pleti…,“ připomněl Corden antiimigrační politiku nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Růžové sexy šaty a očekávaná dvojčata

První z hlavních cen oznámila zpěvačka Jennifer Lopezová v růžových sexy šatech. Ohlásila, že Talentem roku se stal americký rapper Chance the Rapper. Ten dostal i cenu za nejlepší rapový výkon s písní No Problem a nejlepší rapové album za desku Coloring Book, která je nabízena jen přes službu streamování.

Na ceremoniálu zahrálo mimo jiné francouzské duo Daft Punk, pětinásobný držitel ceny Grammy z roku 2014. Zazpívala i Beyoncé, která se ve zlatých přiléhavých šatech pochlubila svým těhotenstvím. Nedávno oznámila, že čeká dvojčata. Beyoncé v pondělí dostala Grammy za hudební video k písni Formation a za album současné urban music za desku Lemonade.

Přehled vítězů v hlavních kategoriích hudebních cen Grammy:

Album roku: Adele – 25

Nahrávka roku: Adele – Hello

Píseň roku: Adele a Greg Kurstin – Hello

Talent roku: Chance the Rapper

Nejlepší popové vokální album: Adele – 25

Nejlepší rockové album: Cage The Elephant – Tell Me I‘m Pretty

Nejlepší album současné městské hudby (R&B): Beyoncé – Lemonade

Nejlepší country album: Sturgill Simpson – A Sailor‘s Guide to Earth

Nejlepší album alternativní hudby: David Bowie – Blackstar

Nejlepší rapové album: Chance The Rapper – Coloring Book

Nejlepší rocková píseň: David Bowie – Blackstar

Nejlepší rockový výkon: David Bowie – Blackstar

Nejlepší videoklip: Beyoncé – Formation

Cenu za nejlepší výkon popového dua/skupiny dostalo americké duo Twenty One Pilots. Cenu si převzali v gala jen do půl těla, ke košili a saku měli místo kalhot spodní prádlo (boxerky).

Grammy za nejlepší metalový výkon si odnesla skupina Megadeth za píseň Dystopia ze stejnojmenného alba. Nejlepším rockovým albem se stala deska Tell me I‘m pretty od americké kapely Cage the Elephant. Na ceremoniálu zahrála i metalová legenda americká skupina Metallica, s níž si zazpívala zpěvačka Lady Gaga.

Mezzosopranistka Kožená byla nominována s deskou Monteverdi v kategorii klasické vokální sólové album. Porazili ji ale německá sopranistka Dorothea Röschmannová s albem Schumannovy a Bergovy písně a tenorista Ian Bostridge s deskou Shakespeareovy písně.

Grammy za celoživotní dílo, jež byly oznámeny už v prosinci, dostali zpěváci Charley Pride a Jimmie Rodgers, americký jazzman Ahmad Jamal, hudebník Sly Stone, zpěvačky Shirley Caesarová a Nina Simone a skupina The Velvet Underground.

Čtěte také: Bowieho poslední vůle: Popel rozprašte na Bali a peníze dejte i chůvě

Sdílet:

Hlavní zprávy

Návrat kníru

KOMENTÁŘ

Možná jste si toho už všimli, ale kdyby přece jen náhodou ne, dovolíme si vás na to upozornit: v poslední době se pohledem na mladé české muže našinec může přes ...

00:07
svet
×

Podobné články