1

Za vším hledej Faltýnka

Témata: ,

Vždycky, když v politice dojde na zařezávání nějakého konkrétního politika a jeho vrazi nejsou ochotni jmenovat pádnější důvody, než že jejich nastávající oběť špatně komunikovala, je dobré zbystřit. V posledních dnech slova o špatné komunikaci padla v Brně. Špatnou komunikaci vyčítají někteří zastupitelé za hnutí ANO předsedovi městské organizace hnutí ANO Tomáši Kratochvílovi. Kratochvíl je radní a pokusem ho sejmout se nutně destabilizuje celá koalice na magistrátu. Po komunálních volbách v ní má hlavní slovo hnutí ANO, které mohlo postavit i primátora, Petra Vokřála, který předsedá koalicí svého hnutí, místního sdružení proti herním automatům Žít Brno, lidovců a Strany zelených.

Vedle špatné komunikace je na seznamu Kratochvílových prohřešků ještě nedodělaná práce s holdingem městských firem, váznoucí prý kvůli jeho liknavosti. Oficiálně koalice směřuje ke snížení počtu politiků ve firmách města. Začátkem října na světlo vyplula zpráva o tom, že v Teplárnách Brno (ty patří městu) zastává funkci místopředsedy představenstva Jiří Faltýnek, jinak syn Jaroslava Faltýnka, prvního místopředsedy ANO, šéfa poslaneckého klubu ANO ve sněmovně a vůbec pravé ruky Andreje Babiše už léta - nejprve v podnikání a teď v politice.

Zpráva o Faltýnkovi mladším, který se do představenstva městské firmy s gáží 25 tisíc korun měsíčně (údaj od Andreje Babiše v diskusi České televize) dostal v rámci čištění městských firem od politiků (čti: od politiků minulé garnitury), byla svým způsobem veřejná, šlo ji vyčíst z oficiálních dokumentů firmy. A tak když informaci kdosi vytáhl na sletu ANO počátkem října, dotčení, kam vedle Faltýnků patří taky Faltýnkem vymyšlený a realizovaný primátor Vokřál, začali okamžitě řešit, kdo to na ně vytáhl a proč. A podle našich informací padl stín podezření právě na Kratochvíla. V takovém případě nemáme co dělat se špatnou komunikací, ale je to rodinná vendeta.

Pro Faltýnka staršího, který se zaříká, že syn si místo v Teplárnách a taky místo asistenta brněnského poslance ve sněmovně za ANO Vyzuly sehnal sám, je to dosti trapné, takovým tím způsobem, který pochopí každý. Faltýnek st. má pro Babiše ústřední význam, tolik toho spolu prožili. I to obvinění vůči Babišově firmě Agrotec míří sice nepřímo, ale ještě víc na Faltýnka, který stál v jejím čele. Faltýnek je takový Babišův catering pro komunální politiku od chvíle, co se šéf loni rozhodl, že mu nezbyde, než jít masivně do komunálních voleb. Ale o nezastupitelnosti pro hnutí a jejího předsedu se mluvilo i u Radmily Kleslové, než se v rámci souboje Babišových diadochů ocitla na tapetě a aspoň dočasně na odchodu z politiky.

Auru neúprosného manažera Babiše, který to v byznyse někam dotáhl a i teď v politice někam dotáhne proto, že nesnáší křivárny a odhaluje šmejdy, tyto lapálie ze statutárních měst zatím spíš nepoškodí. Ale dlouhodobě ho mohou poškodit v tom smyslu, že ty nejvýkonnější manažery, kteří pro něho „dělali“ politiku a budovali „hnutí“, v komunále, kam je vidět, osobnostně oddělá nenasytnost jejich vlastní nebo jejich rodinných příslušníků.

/
komentátor

Vystudoval Pedagogickou fakultu UJEP v Ústí nad Labem a posléze německá a rakouská studia na Fakultě sociálních věd UK. Ještě během studií pracoval v zahraničněpolitickém odboru prezidentské kanceláře. Od roku 1998 působil v Lidových novinách, v české redakci BBC a opět v LN. Několik let prožil v Německu a Británii. Je autorem politického životopisu Václava Havla do roku 1989 „Disident“ (Paseka). Druhý díl, který obsáhl Havlovo prezidentství, vyšel v roce 2014.

Názory Více

Online zprávy Více

Vážení diskutující,
Echo24.cz chce umožnit svobodnou diskuzi, ale vyhrazuje si právo neukládat či mazat příspěvky urážlivé, vulgární, xenofobní, odkazy na jiné internetové stránky či takové příspěvky, které odporují obecné lidské slušnosti. Před vložením vašeho příspěvku prosím zkontrolujte, zda jste opravdu přihlášeni. V opačném případě se váš příspěvek ukáže jen na vašem monitoru, ale do diskuze se nezanese.